BORSA

Borsa Bedelsiz Nedir?

Borsa Bedelsiz Nedir?

Bir şirketin yeniden değerleme değer artışlarını, temettünü, emisyon primini, iştirak ve duran varlık satış karları olmak üzere iç kaynaklarını kullanarak yaptığı sermaye artırımı karşılında hisse senetlerini, ortaklarına hiçbir bedel almadan dağıtmasıyla gerçekleştirdiği sermaye artırımına bedelsiz sermaye artırımı denir. Bedelsiz sermaye artırımı aynı zamanda hisse bölünmesi adını da alır. Bedelsiz hisse alma haklarında süre kısıtlaması hissedarlar için yoktur.

Bedelsiz Sermayenin Avantajları

  • Şirket hiçbir yerden ek finansman elde edemez.
  • Şirket aynı zamanda toplam piyasa değerlerinden de etkilenmez.
  • Şirket adı altında dağıtılan temettü miktarında değişme olmaz.
  • Şirketin enflasyon karşısında eriyen sermayesini tekrar güncelleme imkanı sunar.
  • Şirket vergi avantajına emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerindeki sermaye artırımında elde edebilir.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Yapılma Sebepleri Nelerdir?

  • Piyasada halen işlemleri gerçekleşen şirketin hisse senetlerinin dolaşımı yani likidesini artırmak.
  • Küçük yatırımcılar elindeki hisse senetlerinin sayısını artırmak ister. Bu sebeple o şirketin üzerine olan hisse senetleri alıma geçerek şirketin piyasa değerlerinde bir yükselme yaşar.
  • Vergi avantajı elde edebilmek adına çeşitli konularda biriken sermayeyi kullanmak.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hesaplaması

Bu konu bir örnek ile açıklanacak olursa; bir şirketin ödenmiş sermayesi 10 milyon TL olsun. Hisse senedi sayısı da 10 milyon olsun ve senet başına 4TL bedel istensin. AB Genel Kurul’da da %100’lük bir bedelsiz sermaye artırım kararı aldı. Bu durumda şirketin şu anki piyasa değeri 40 milyon TL’dir. Şirket %100 artırım yaptığından ödenen sermayesi 20 milyon TL olacak. Bu durumda 20 milyon adet hisse senedi olacak. Tabi ki bu hesaplamalarda şirketin temettü dağıtmadığını ele alarak varsayıldı.

Bu %100 bedelsiz sermaye artımında şirketin toplam olarak piyasa değerinde hiçbir değişiklik olmaz. Sadece şirket psikolojik bir yükselmeye bu sayede geçer.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı