BORSA

Borsa Aracı Kurumu Nedir, Görevleri Nelerdir?

Borsa Aracı Kurumu Nedir, Görevleri Nelerdir?

Borsa kelime anlamı ile tüccarların ve özellikle sarrafların değerli kağıt ve tahvil alımı ile uğraşanların alım–satım ve değişim amacıyla devlet denetimi gözetimde iş yaptıkları alana borsa denir. Belli başlı kurallara göre talep edilen mallar için organize edilmiş piyasalara verilen genel bir isimdir. Her borsanın kendine özgü kuralları ve standartları olabilir.

Borsalarda alıcı ve satıcılar aracı kurumların aracılık yapmasıyla bir araya gelirler ve bu karşılaşmalarda alıcının talebi ile satıcının arzı fiyatı belirler. Değişen arz talep dengesine göre fiyatta değişiklik gösterebilir.

Borsa Aracı Kurumu Nedir?

Finans piyasalarında aktif olarak hizmet veren, SPK yetki belgesi sahibi olan ve borsada işlem yaptırabilir sertifikasına sahip olan kurumlara aracı kurum denir. Bu kurumlar özel şirketler veya bankalardan oluşmaktadır.

Borsaların standart ve kuralları vardır. Kurumlarda yatırımcıların vermiş olduğu işleri piyasa sistemine düzenleyerek işler. Bu sebeple finans piyasalarında yatırım yapmak istiyorsanız, aracı kurum seçmeniz kaçınılmaz bir durumdur.

Borsa Aracı Kurumun Görevleri Nelerdir?

Borsa aracı kurumlarının görevi alım ve satıma aracılık etmektir. Ancak unutulmamalıdır ki; Sermaye Piyasaları Kurulu tarafından yetki belgesine sahip olanlar aracı kurum olarak görev yapabilir.

Her aracı kurumun bütün alım-satım alanlarında yetki belgesi olmayabiliyor. Bu nedenle seçeceğiniz aracı kurumların hangi yetki belgesine sahip olduğunu araştırmalısınız. Buna göre yatırımlarınızı karşılayacak, size bütün beklentilerinize cevap verebilecek aracı kurumları seçmeniz gerekmektedir. Sermaye Piyasası Kurulunun aracı kurumlara sunulan yetki hizmetler bellidir.

Ancak bu hizmetleri yerine getirebilmeleri için aracı kurumların belli başlı kuralları yerine getirmiş olmuşa gerekir. Tüm faaliyetlere uygun olan aracı kurumların hizmetlerinden yararlana bilirsiniz. Bunun için almak istediğiniz her hizmet için aracı kurumlarla anlaşma yapmanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı