BANKALAR

Bankalarda Riskli Müşteri Grubundan Çıkma

BANKALARDA RİSKLİ MÜŞTERİ GRUBUNDAN ÇIKMA

Nakit ihtiyaçlarımız veya kredi kartı talebimiz için bankaya başvuru yaptığımızda, bankanın istediği tüm dokümanlara, uzun süredir çalıştığımız bir işe ve iyi bir gelire sahip olsak dahi olumlu cevap alamayabiliriz. Bunun sebebi düşük kredi notumuzdur.

Düşük kredi notumuzun sebebi, daha önce kullanmış olduğumuz kredili ürünlerde, belki ödeme gücümüzün yetmediğinden, belki ödeme tarihlerine gereken önemi vermediğimizden düzensiz yapmış olduğumuz ödemelerdir. Üstelik bu sadece düzensiz ödeme yaptığımız bankayla aranızdaki bir konu değildir, tüm bankalar ortak bir yapıdan kredi notu değerlendirmesi almaktadır, Kredi Kayıt Bürosu. Sizin bir bankaya düzensiz ödeme yapıyor olmanız, başka bir bankadan kredili ürün talep ederken karşınıza çıkacaktır.

Bu durumda bankaların riskli müşteri grubundan çıkmak için kredi notumuzu yükseltmemiz gerekmektedir.

KREDİ NOTUMUZU NASIL YÜKSELTİRİZ?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), kredi notunuzu hesaplarken birden çok farklı konuyu hesaba katmaktadır. Mevcut kredili ürün sayısı, geri ödemeler, yeni kredi arayışları, kişinin kredi limiti-mevcut kredileri bunlardan en önemlileri olarak nota ağırlıklı katkıyı yapmaktadır.

0’dan 1900’e kadar uzanan skalada kredi notumuz 1400’ün altındaysa kredi alma olasılığımız düşük olacaktır. Notumuzu yükseltmek için sabırlı, soğukkanlı ve akılcı davranarak aşağıdaki konulara dikkat etmemiz gerekir.

  • Öncelikle; herhangi bir bankada, vadesi geçmiş bir kredili ürününüzün ödemesini yapmadıysanız kesinlikle hiçbir bankaya kredi başvurusunda bulunmamanız gerekmektedir. Ödemesi geciken ürün size kredi çıkmasına kesinlikle müsaade etmeyeceği gibi her yeni kredi başvurunuz kredi notunuz daha da aşağı çekecektir. Yeni kredi arayışı kredi notunu ciddi oranda düşürmektedir.
  • Vadesi geçen ödemelerinizi kredi dışı bir kaynakla yapabildiyseniz ve hala kredi limitinizde yer varsa; kredili ürün sayınızı azaltmak için kredi bulmanız gerekmektedir.

Örneğin; 4 farklı bankadan, kredili mevduat, kredi ve kredi kartlarından oluşan 7 farklı ödemeniz bulunuyorsa, yeni bir kredi alarak bunların sayısını, mümkünse 1’e, değilse de elinizden geldiğince azaltmanız gerekir. Toplam kredili ürün ve borçlu olduğunuz banka sayısı azaldığında kredi notunuz yükselecektir.

  • Aktif kullanabildiğiniz bir kredi kartınız varsa, düşük miktarlarda harcama yaparak zamanı geldiğinde, geciktirmeden ödemeniz yararınıza olacaktır.

Bankaların riskli müşteri grubundan çıkmak için, kredi notunuzu düzenli takip etmeniz disiplininizi koruyabilmek adına size fayda sağlayacaktır. Kredi notunuzu, KKB Findeks sitesine üye olarak ya da çalıştığınız bankanın internet şubesinden öğrenebilirsiniz. KKB notunu öğrenmek ücretlidir, ücreti bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte ortalama 6 TL civarındadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı