SİGORTA

Bağkur Borcu Olan Sağlıktan Nasıl Yararlanır?

Bağkur daha çok esnaflarımızı ilgilendiren bir vaziyettir.

Esnaflarımız bir takım vaziyetlerde bütçelerini aşan bağkur prim borçlarını ödemekte zorlanabilirler. Bu vaziyette biriken bağkur borçları belli bir süre sonra artık ödenemez hale gelir. Bağkur prim borçları olanlar, bağkur alanında herhangi bir sağlık hizmetinden yararlanamayacakları gibi hem eşleri aynı zamanda 18 yaşından büyük çocukları da sağlık kapsamı dışına çıkarlar. Bu vaziyette bağkur borcu olan sağlıktan nasıl yararlanır suali ehemmiyet kazanmaktadır. Zira her şeyin başı sağlık olduğu için parasal sorunlar nedeniyle kişilerin sağlık meselelerine çözüm bulamamaları daha berbat hallerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Bağkur Borcu Olan Esnaf Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

Mevcut şartlarda bağkur borcunu 3. Ay da geciktiren bir bireyin sağlıktan yararlanamayacağını biliyoruz. Bu konuda ile ilgili Ali TEZEL’in yazmış olduğu yazıdan da anlaşıldığı üzere, bağkur prim borcu olan esnaf sağlıktan yararlanamamaktadır. Bu vaziyet her ne kadar eleştirilse de görevliler aracılığıyla henüz kesin bir netice bulunmuş değildir.

Ama alınabilecek bazı önlemler ile esnaflarımızın da borcu olmasına karşın sağlıktan istifade etme yolu olabilir. Misal esnafımız çok fazla bağkur borcu biriktiği için bu borcunu ödeyemeyecek vaziyette ise dükkanını bir başkasının üzerine devredebilir. Bu vaziyette hemen Genel Sağlık Sigortasına müracaat ederek sağlıktan istifade etme hakkı elde eder.

İşyeri esnafımızın üstünde oldukça resmi bir sağlıktan istifade etme imkanı olmayacaktır. Bağkur borcu olan esnaflarımız diğer borçlu insanlar gibi, hastanelere ya da sağlık ocaklarına gidebilirler ancak devletin sunmuş olduğu katkı payından yararlanamadıkları için indirimsiz muayene olacaklar ve çok yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalacaklardır.

GSS Affından Esnaflar da Yararlanacak Mı?

Geçtiğimiz günlerde öncesinde Bakan Mehmet Müezzinoğlu arkasından SOSYAL GÜVENLIK KURUMU Başkanının yapmış olduğu bilgilendirmeler ile GSS prim borcu olan kişilere bazı afların getirilebileceğinden laf edilmişti. Bu izahlarda esnaflarımız için de mühim bir noktaya değinildi.

Bakan Müezzinoğlu yapmış olduğu bildiride, prim gününü dolduran ama emeklilik için yaşa takılanlara da bir müjde vererek bu bireylerin de gereken GSS primlerini ödedikten sonra sağlıktan yararlanabileceğini ifade etti.

Misal kişi 10 yıl ya da 5 senelik prim borçlarının hepsini ödemesine rağmen yaşı henüz genç olmasından dolayı emekli olamamışsa bu kişi sağlıktan istifade etmeye devam etmesi için yüksek meblağ olan bağkur prim borcu yerine daha düşük olan GSS prim borcunu ödemeye devam edebilecektir. Son Zamanlarda en düşük bağkur prim borcu 500-600 TL civarı iken yapılacak düzenleme sonrasında GSS prim tutarları herkes için 53 TL olarak sabit tutulacaktır.

Esnaflarımızın bu düzenlemeden yararlanıp yararlanmayacakları henüz kesinlik kazanmasa da, bakanın bağkur prim borcundan söz etmesi bu kapsamda esnaflarımızı da içerisine alan bir düzenlemenin gelmesi olasılığını güçlendirmektedir.

Bağkur Borcu Olan Esnaf Eşinden Yararlanabilir Mi?

Bağkur borcu olanların sağlıktan yararlanamayacaklarını biliyoruz. Peki bağkur borcu olan bir esnaf eşinin üzerinden sağlıktan yararlanır mı? Bu kapsamda yine Sayın Ali TEZEL’in yapmış olduğu açıklama epeyce nettir. Şayet eş sigortalı bir işte çalışıyorsa ya da emekli sandığı ve bağkur gibi bir teminatı varsa o süre bağkur borcu olan biri eşinden yararlanabilir. Burada bir sıkıntı yoktur. Ama eş ev hanımı ise ve eşin GSS teminatı varsa o süre esnaf eşinden yararlanmaz.

Son çıkacak olan GSS düzenlemesinde bu noktada var olan problemlerin çözüme kavuşma olasılığından bahsedebiliriz. Zira GSS, sağlıktan yararlanamayacak bireyler için geliştirilmiş bir uygulamadır. Üstelik yurt dışından gelecek göçmenler dahi GSS kapsamına alınacaktır. Bu noktadan bakıldığında Bağkur prim borcu olan esnafların GSS kapsamına alınması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı