3D Secure Nedir

1 yorum
664 okunma

3D Sacure Nedir?

3D Sacure, web siteleri üzerinden yapılan alışverişlerin kredi kartı ile ödeme noktasında kart sahibinin ve kart güvenliğini sağlamak için bankaların firmalar ile yaptığı ortak bir çalışmadır.

VISA tarafından geliştirilmiş en gelişmiş sistem olan 3D Sacure, Mastercard tarafından da kabul edilerek uygulama şartı getirilmiştir. Daha sonra ise, Uluslararası Güvenlik Platformu (3D Sacure) olarak Garanti Bankası tarafından işleme konulmuştur.

“Verified by Visa” uygulaması VISA kart için, “SecureCode” uygulaması ise Mastercard kredi kartlarının kullanımı için hazırlanmıştır.

3D Sacure Nasıl İşler?

3D Sacure ile yapılan tüm ödemeler bankanın ve müşterinin ekranında, banka tarafından verilmiş kişiye özel 3D işlem ekranı açılır ve ödemede kullanılan kredi kartı sahibinin cep telefonuna sms yoluyla bir onay kodu gönderilir ya da sadece kart sahibinin bildiği özel bilgiler istenir. Bu şekilde yapılan güvenli ödeme işlemlerinde tüm sorumluluğu banka üzerine almaktadır.

Her alışveriş ödemesinde kart sahibinin telefonuna onay kodu gönderildiği için çalıntı bir kredi kartıyla yapılacak bütün ödemeleri de engellemiş olur.3D Sacure ödemelerde onaylama metodu ile hem kart sahiplerini hem de üye işyerlerini her türlü sahtekârlıklara karşı güvence altına alınmıştır.

3D Sacure’nin Kart Sahibine Faydaları

1-Güvenlik: 3D Sacure ile internet üzerinden yapacağınız alışverişlerinizde, tüm kart bilgilerinizi koruyarak güvenli bir şekilde ödeme yapmanızı sağlar.

2-Koruma: 3D Sacure ile kendi belirleyeceğiniz özel şifre ve kişisel güvenlik terimleriniz ile mevcut kart bilgilerinizi koruma altına alabilirsiniz.

3-Kolaylık: 3D Sacure şifrenizi sadece siz bileceğiniz için, sizden başka hiç kimse internet mağazalarında kartınızla ödeme yapamaz.

4-Kolay Kayıt ve Kullanım: Sisteme girerek internet üzerinden çok kolay bir şekilde kayır olabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra, tüm ödemelerinizi sadece şifrenizi girerek yapabilirsiniz.

3D Sacure’nin Sanal Mağazalara Faydaları

3D Sacure sisteminin kullanılması sanal mağazaların kartın gerçek sahibi olduğunu ispatlıyor. Böylece e-ticaret işlemlerinde alışveriş iptalleri ve kötüye kullanım imkânı ortadan kalkmış oluyor. “Ödemeyi ben yapmadım” ya da “benim bilgim dışında ödeme yapılmış” gibi itirazlar engellendiği için, firmalar ters ibraz maliyetin de kurtulmuş oluyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

3D Secure Nedir (1 Yorum)