YATIRIM

2017 Çocuk Parası Nasıl Alınır?

2017 Çocuk Parası Nasıl Alınır?

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra uygulamaya giren kararnameye göre, yeni doğan bebekler için “çocuk parası” adı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı altında ailelere yardım yapılmaktadır. Bu yardımdan 15 Mayıs 2015 yılından sonra doğan bebekler yararlanabilir. Doğum parası, emzirme parası gibi yardımlar olduğu gibi okul çağındaki çocuklar için de cüzi miktarlarda yardımlar yapılmaktadır.

2017 Çocuk Parası Miktarları Ne Kadardır?

Doğum yardımı kaçıncı çocuğun dünyaya geldiğine göre belirlenir. Birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü çocuk için ise 600 lira para yardımı yapılmaktadır. Sonraki süreçte ise sigortalı ve ya kamu personeline aylık olarak bir çocuk için 35 lira, iki çocuk için ise 71,10 lira maaşlarına eklenerek yardım yapılır.

Çocuk Parasına Kimler Başvurabilir?

Doğum parası, doğum yapan her anneye verilir. Buna memurlar da dahildir. Ancak TC vatandaşı olma ve annenin sağ olması gerekli şartlar arasındadır. Eğer Anne TC vatandaşı değil ise ve ya doğum sırasında vefat etmiş ise bu yardımı baba da alabilir. Süt parası almak için ise doğum yapmış olan annenin ve ya babanın BAĞ-KUR ve ya SSK’lı olması ve en az 120 gün prim yatırmış olmaları beklenmekte.

Nereye Başvurmak Gerekir?

Çocuk parası almak için ilde ikamet edenlerin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ve ya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekir. Yurt dışında yaşayan anne ve babalar ise büyükelçilikler ve ya konsolosluklar aracılığı ile başvuru yapabilirler.

Başvuru Sonrası Para Nasıl Alınır?

Başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek için bakanlığa 183 ve ya 144 numaralı telefonlardan ulaşılabilir. Eğer başvurunuz onaylandı ise ücretler PTT ye anne adına yatacaktır. Anne adına yatan parayı baba alamaz. Eğer gerekli şartlar sağlamadı ve baba adına para yattı ise parayı sadece baba çekebilir. Bu durumda da anne parayı çekemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı