KREDİLER

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Devlet; ekonomiyi canlandırmak, yerli üretimi teşvik etmek için çiftçiler, desteklemek amaçlı tarım ve hayvancılık kredileri vatandaşlarına sunmaktadır. Amaç; ülkenin dışarıdan bağımsız bir şekilde kendi üretimini kendisi yapmasıdır. Sanayileşmenin artmasıyla birlikte hayvancılık da yok olma sürecine girince devlet destekleme ve canlandırma politikasına gitmiştir.

Bir devlet bankası olan Ziraat Bankası, özellikle zirai kredilerde çok uygun ve düşük faizlerle hayvancılık yapmak isteyen ya da hayvancılık yapıp da işini ilerletmek isteyen vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Bu imkandan faydalanmak isteyenlerin öncelikle çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı olması gerekir. Başvuruda bu belge ile birlikte nüfus cüzdanı ve üstüne kayıtlı olan tapuları getirmelidir.

Hayvansal Kredi Çeşitleri

Hayvansal üretim kapsamında alınan krediler; yem, ilaç, makine, yakıt, büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvanlara ait giderler için alınır.

Kurmak istediğiniz iş için bir plan hazırlamalı ve bunu şahsen başvuru yaparken sunmalısınız. Yapılan hibeler hayvan başına göre ödenir. Banka verdiği parayı teminat altına almak için ipotek, kefil ve hayvan küpe numaraları istenmektedir. Kredi işlemleri tamamlanınca inceleme yapmak üzere bir bilirkişi gönderilir, uygun görülmesi halinde çiftçinin hesabına yatırılır.

Ziraat Bankası; küçükbaş yetiştiriciliği isteyen çiftçiye en az 50 koyun, keçi için 25 keçi temin edilir. Büyükbaş hayvanda ise manda, holstein gibi ırklarda 10 hayvan, damızlık süt sığırcılığı kredisi için ise 10’dan fazla hayvan verilir.

Kanatlı hayvan çiftliği kurmak isteyenlerin tavuk için en az 500, hindi, kaz için 400 hayvanlı proje gereklidir.

Ziraat Bankası 2017 tasarıları içinde çiftçiye yüz bin TL’ye kadar faizsiz kredi vermek yer almaktadır.

Hayvancılık Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar

Hayvancılık kredisi almak için gerekli şartlar arasında; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, hayvancılık yapabilecek akli ve fiziksel yeterliliği olmak vardır.

Çiftçi kredilerinde genel şahıs haddi 50 bin TL, özel şahıs sözleşmeli üretim 250 bin TL, merkez birliği onaylı kredi limiti 1.000.000 TL’dir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Devlet; ekonomiyi canlandırmak, yerli üretimi teşvik etmek için çiftçiler, desteklemek amaçlı tarım ve hayvancılık kredileri vatandaşlarına sunmaktadır. Amaç; ülkenin dışarıdan bağımsız bir şekilde kendi üretimini kendisi yapmasıdır. Sanayileşmenin artmasıyla birlikte hayvancılık da yok olma sürecine girince devlet destekleme ve canlandırma politikasına gitmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı