BANKALAR

Vadeli Mevduat Hesabı nedir

Hayatımızın ve ekonominin yapı taşları haline gelen bankalar, müşterilerine pek çok hizmet sunmakta. Tek tek sayıp bitiremeyeceğimiz bu hizmetlerden en çok kullanılanı ise vadeli mevduat hesapları. Hem banka hem de hesap sahibinin çeşitli avantajlar kazandığı bu uygulama ile müşterilerin varlıklarını işleterek gelir elde etmesi mümkün oluyor.

Vadeli mevduat hesabını biraz daha iyi bir şekilde anlamak için mantığını detaylı bir şekilde incelememiz gerekiyor. Bir müşteri olarak herhangi bir bankaya gidip kendi adınıza bir hesap açtırmak istediğinizde, gerekli işlemler yapıldıktan sonra karşınıza iki seçenek çıkıyor. Açacağınız hesabın türünü seçeceğiniz bu iki seçenekten ilki vadeli hesap, diğeri ise vadesiz hesap. Aynı isim adına aynı veya farklı türlerde birden fazla hesap açabileceğiniz bu sistemde, vadeli ve vadesiz hesapların kendilerine özgü avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Vadeli hesaplar, hesaba yatırdığınız yatırım üzerinden çeşitli vadelerde gelir sağlayabileceğiniz hesaplardır. Bankadan bankaya ve vade süresine göre değişen faiz oranlarıyla vadeli hesaba yatırım yaptığınızda, seçmiş olduğunuz vade bittiğinde yatırımınız hesabınıza faizli olarak yansır. Örneğin 1 milyon liralık bir yatırımınızı vadeli hesaba bir aylık olarak yatırdığınızda, bir ay sonra yatırımınız 1 milyon 10 bin lira olarak hesabınıza yatar. 10 bin lira, bankanın vade faiziyle size verdiği ücrettir. Günlük, aylık, 3 aylık, yarım yıllık ve bir yıllık olabilen bu vadeler; vade süresi artıkça daha fazla faiz imkanı yaratır.

Vadeli hesapların bu özelliklerinin yanında bazı dezavantajları da vardır. Örneğin vadeli hesaba bir yatırım yaptığınızda, yatırımınızı vadeli olarak vadesi bitene kadar çekemezsiniz. Vade dolmadan önce vadeyi iptal ettiğinizde ise yatırımınız anapara olarak hesabınıza yatar ve herhangi bir gelir getirmez. Vadeli hesabı vadesiz hesaptan ayıran en büyük fark budur.

Peki bankalar neden vadeli hesaba yatırım yapan müşterilerine ekstra bir kazanç sağlıyor ? Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Bankalar vadeli hesaplar sayesinde kendilerine bir birikim sağlıyor ve bu birikim ile diğer müşterilerine hizmet veriyor. Vade süresiyle paranın bir süre bankada kalacağı garanti altına alınıyor ve para işleme sokuluyor. Vade bittikten sonra ise banka, yatırımcıya bu yatırım üzerinden kar sağladığından bir nevi kar payı ödemiş oluyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Vadeli Mevduat Hesabı nedir BANKALAR Siirt merkezden ben Taner Yuksel. Merhaba herkese paylaşımın inan ki hayran bıraktı, saolun 08-01-2017 21:38:34 harika ötesi.

  2. Vadeli Mevduat Hesabı nedir BANKALAR Bilecik merkezden ben Taner Yuksel. Merhaba herkese bu web sitesi inan ki dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 08-01-2017 21:38:46 harika ötesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı