SİGORTA

Sigorta Poliçesi Nasıl Düzenlenir?

Sigorta Poliçesi Nasıl Düzenlenir?

Hem ülkemizde hem de bütün dünyada birçok insan veya kurum tarafından kullanılan sigorta sistemi çok yaygın bir sistemdir. Bundan dolayı özellikle sigorta yaptıran kişilerin başlarına gelecek maddi hasar, kaza veya hastalık gibi beklenmedik durumlar karşısında kişileri maddi yüklerden kurtarır.

Meydana gelebilecek tüm masraflar sigorta kapsamında tahsil edilir. Elbette birçok insan tarafından kullanılan sigortacılık sisteminde karşılıklı sözleşme imzalanıp resmiyete dökülse de esas amaç burada karşılıklı sağlanan güvene dayalı iştir.

Genelde sigortacılık sisteminde küçük meblağlar ödeyerek daha yüksek bedelde ortaya çıkan maddi sonuçlar karşısında sigorta yaptıran kişileri korur ve gözetir.

Sigorta Kapsamı Nedir?

Birçok birey veya kurum tarafından yaptırılan sigorta güvencesi insanları birçok noktada teminat altına alınan haklar ile korur ve kollar. Elbette bu kapsamda düzenlenen belgeye sigorta poliçesi denilir.

Bu poliçede yer alan kapsam alanı insanları belirli oranda belirtilen hususlar içerisinde meydana gelebilecek olaylar karşısında teminat içerisine alır. Elbette hazırlanacak olan sigorta poliçesinde yer alan tüm bilgilerin tam ve doğru bir şekilde verilmesinde sigortayı yaptıran kişinin sorumluluğu vardır.

Sigorta Yapılması ve Yasal Süreler

Sigorta poliçesinin karşılıklı olarak anlaşılması ve hazırlanmasından sonra 24 saat süre geçmeden sigorta acentesi tarafından tüm imzaların atılarak müşteriye poliçeyi vermesi yasal bir zorunluluk olarak ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda meydana gelecek olan aksaklıklardan tamamen sigorta firması sorunlu olur.

Sigorta poliçesinde kişiler ile birlikte kurumların tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekir. İmzalanan poliçenin hangi alanları kapsadığı açık bir şekilde yazılmalıdır.

Bununla birlikte en önemli husus sigortan poliçesinin üzerinde yer alan sürenin belirlenmesi ve başlama bitiş sürelerinin doğru bir şekilde girilmesi çok önemli bir durum olarak ortaya çıkar.

İmzalanan sigorta poliçesinde genel olarak sigorta kapsamında olan zorunlu karşılama durumları eksiksiz olarak yazılması gerekir. Bunun haricindeki hususlar ek olarak sigorta poliçesine eklenebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı