BANKALAR

POS Cihazı Nasıl Alınır

Dışarı çıktığınızı düşünün. Birkaç mağazada dolaştınız, çeşitli kıyafetler aldınız, bir yerlerde bir şeyler içtiniz, markete uğrayıp alışveriş yaptınız ve evinize döndünüz. Birbirinden tamamen farklı gibi gözüken tüm bu mekanların ortak olduğu tek nokta ise hiç kuşkusuz ki kredi kartıyla alışveriş yapılan noktalar olmaları. Kredi kartında akla gelen ilk cihaz ise POS makineleri. Peki nedir bu POS makineler, ne iş yaparlar ve POS makinesi almak isteyenler hangi yolu izlemelidir. Dilerseniz tüm bu soruların cevaplarını hep birlikte verelim.

Point of sales terminal, ya da Türkçe olarak “satış yerlerindeki ödeme noktası” anlamına gelen POS makineleri, kredi kartlarında bulunan çipleri okuyarak bu kredi kartlarını tanıyan ve daha sonra da şifresi doğru girildiğinde bu kartlarla işlem yapma imkanı sağlayan malinelerdir. Genelde bankalara özel olan türlerde bulunan makineler sadece kendilerine tanımlanmış kredi kartlarını okuyabilirken, günümüzde tüm bankaların kredi kartlarını okuyabilen all-in-one POS makineleri de piyasada sıklıkta kullanılmaktadır.

POS makinesi almak isteyenlerin bu konuda yapmaları gereken çok fazla işlem bulunmamakta. Hatta günümüzde pek çok banka, kendi kredi kartlarının işlem hacimlerini artırmak için işletmelere POS makinesi verme konusunda gayet olumlu bir politika izlemekte. İşletmenize bir POS makinesi almak istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar şöyle:

Öncelikle POS makinesini almak istediğiniz banka veya bankalara karar verin. Makine ücreti ve istenen belgeler bankalara göre farklılıklar gösterse de genel olarak vergi levhasının bir örneği, makineyi almak isteyen kişinin nüfus cüzdanı, işletmenin herhangi bir odada kaydı varsa kayıt belgesi, ayrıca imza beyannamesi hemen hemen tüm bankalar tarafından istenen belgelerdir. Eğer işletmenin birden fazla ortağı varsa tüm ortakların nüfus cüzdanı fotokopisi, yine her ortağın imza örnekleri, ticaret sicil belgesi de başvurulacak bankaya teslim edilmelidir.

Tüm belgeler ve ücretler bankaya teslim edildikten sonra dileyen müşteriler POS makinelerini alıp gerekli işlemleri kendileri yapabildikleri gibi diledikleri taktirde de banka tarafından kendilerine yönlendirilen görevliler aracılığıyla da POS makinelerine sahip olabilirler.

POS makinesi almadan önce bankaların web sitelerindeki ilgili sayfaların incelenmesi hem müşterilere kolaylık sağlamaktadır, hem de en net bilgileri edinmedeki en kısa yoldur.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. POS Cihazı Nasıl Alınır BANKALAR Bilecik merkezden ben Kemal Kılıç. Merhabalar paylaşım inanki çok güzel, saolun 30-01-2017 17:51:15 harika ötesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı