YATIRIM

Mortgage’a Başvurmak İçin Gerekli Belgeler

Mortgage’a Başvurmak İçin Gerekli Belgeler

İnsanların yatırım yapmak, yeni binada oturma isteği, yeni yapılan projelerde yer almak isteği nedeniyle ev alımları son yıllarda daha da arttı. Ev almak için herkesin bir anda verebileceği nakdi olmadığı içinde Mortgage başvurularında artış oldu.

Mortgage başvurusu için neler öncelikle seçeceğiniz bankanın faiz oranına bakılmalıdır. Daha önce çalıştığınız banka olması güvenirlik açısından önemlidir. Bankaya başvuru içinde bazı evraklar gerekir.

Gelir Belgesi

Başvuru için gerekli en önemli belge gelir belgesidir. Çalıştığınız şirketten alacağınız gelir belgesi, aylık kazancınızı bankaya gösterir ve buna göre kredi miktarınız belirlenir. Elden aldığınız maaş veya sigortaya bildirilmeyen gelir banka tarafından kabul edilmez. Serbest çalışan kişiler için ise vergi levhası ile başvuru yapılır.

Almak İstenilen Ev İçin Gerekli Belgeler

Alacağınız ev hazır bina ise kat mülkiyeti tapusu, yeni başlayacak bir inşaat veya bitmemiş bir bina için ise kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izni veya kat irtifakı tapusu ile inşaat ruhsatı fotokopisi ile başvuru yapılır.

Kefil Gösterme

Birçok banka ev kredisi için alacağınız evi teminat alırken yanında mutlaka en az bir kişi kefil ister.

Verilecek Peşinat

Bankalar alınacak evin tamamına kredi vermez. Mutlaka ev bedelinin %20-25’i kadarını peşinat olarak ister. Bu da kendi açılarından bir teminattır.

Diğer Kişisel Belgeler

Ayrıca bankalar bazı kişisel bilgilerde isterler. Bunlar kimlik belgesi ve ikametgahtır. Aracınız varsa marka ve yılının beyanı istenir. Alacağınız ev dışında taşınmaz mülklerinizin listesi istenir ki ne kadar çok ise kredi çıkma olasılığı o kadar yüksektir. Bir de diğer bankalarda bulunan hesaplarınızdaki nakit miktarının beyanını isterler. Bunlar da başvurunuzu tamamlayan evraklardır.

Son olarak, başvurunuz sonrası banka alacağınız eve bir gayrimenkul uzmanı gönderir. Evin istediğiniz kredi miktarına uygun olup olmadığı kontrol edilir. Onaylanması ve Kredinizin çıkması durumunda son olarak bazı güvenceler ister. Bunlar alacağınız evin konut ve deprem sigortası ile sizin bireysel yaşam sigortanızdır. Bunlar sizin veya teminat gösterdiğiniz evin başına bir şey gelmesi durumunda bankayı güvenceye alan evraklardır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı