KOSGEB

Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Destekli Hibe Kredi

Mantar Yetiştiriciliğine Hibe Kredi

Devlet tarım ve hayvancılık pazarında verdiği kredi ve desteklerine devam ediyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca mantar yetiştiricilerine de, teşvik, destek ve hibeler belirlenmiş programlar dahilinde verilmektedir. Bu programlara müracaat etmeyi talep eden çiftçilerimizin ve üreticilerimizin mantar yetiştiriciliği pazarında destek alabilmeleri için, öncelikle Çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmaları ve hibenin ilan edilmesini müteakiben müracaat da bulunması gerekiyor.

Kültür Mantarı Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

Kültür mantarı, Türkiye’de tüm market ve pazarlarda gördüğümüz standart mantar türüdür. Mantar yetiştirmeyi arzu edenlerin ilk durağı kesinlikle ki kültür mantarı yetiştiriciliğidir. Zira bu mantar, diğerlerinden farklı olarak, işçilik gerektirmeyen ve randımanlı bir mantar türüdür. Kültür Mantarı yetiştiriciliği amaçlı ayrıca Tarım ve Kredi Kooperatifleri de destek vermektedir.

Kültür Mantarı Yetiştirme Tesisi Nasıl Kurulur?

Profesyonel olarak kültür mantarı yetiştirmeyi hedefliyor iseniz, kesinlikle bu işi profesyonel bağlamda yapan ve hazır kurulum ile anahtar teslim mantar çiftliği hazır hale getiren profesyonel bir firma ile görüşmenizde yarar bulunmaktadır. Sahibinden sitesinde pekçok satılık hazır mantar tesisi de bulabilirsiniz. Bir mantar çiftliği tesisi kurarken ya da kurdururken dikkat etmeniz gerekenler mühim kriterler şunlardır;

 1. Tesisin yerleşim yerlerine mesafesi; Ilişkili bulunduğunuz belediye ile görüşerek ruhsat ile ilgili bilgi alınız.
 2. Tesisin yer aldığı alanda elektrik ve su kaynağının olup olmadığı; Bir elektrik trafosu kurdurmak ya da su çektirmek tahmin ettiğinizden çok ek olarak maliyetlidir.
 3. Tesisin yolunun erişime müsait olması; Dağın başına bir tesis kurarsanız, her açıdan sorun yaşarsınız.

Bu üç hususun yerine getirilmesi sonucu olarak, isterseniz ufaktan başlayıp minik bir tesis kurun, ya da mantarhane kurulumu yapan firmalar ile anlaşarak büyük bir tesis kurdurun. Ekonomik durumunuza yönelik ve alabileceğiniz Mantar yetiştiriciliği amaçlı Devlet destekli hibe ve teşvik kredisine yönelik tesisinizi büyütebilirsiniz.

Yukarıda yer alan videoda çabuk mantar üretim tesisinin kuruluşunu takip edebilirsiniz. Bu veriler ışında kültür mantarı üretimi için Devlet destekli tesis kurabilmeniz için 2 yöntem takip edebilirsiniz. Birincisi hâlâ faal olan tesisleri inceleyerek, kullandıkları malzeme ve edevatları görüntüleyebilir, bu tesislerde yer alan malzemeleri perakende olarak temin edebilir ve bu formülle tesis kurabilirsiniz.

İkinci olarak web üzerinden araştırma yaparak, en uygun fiyatı veren firma ile görüşebilir, ayrıntıları yüz yüze görüşerek bir mukavele imzalayabilir, sözleşmede istek ettiğiniz her ayrıntıyı ayrıntısıyla belirtebilirsiniz.

Kültür mantarı tesisini Devlet hibe kredisiden de faydalanarak kendinizin kuracağını değerlendirerek size, tesis kurulumunda gereksinim duyulan gereken olan malzemeleri ve müracaat yapmanız gereken olan makamları anlatacağız.

 • İlk olarak yazılı izinleri alın. Bunun amaçlı bağlı bulunduğunuz Belediye Başkanlığına müraacat ederek, tesis kurmanız amaçlı gerekli olan evrakları ve ruhsat şartnamesini öğrenin.
 • İkinci olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğe giderek talebinizi dile getirin. Burada almanız gerekli olan belgeler, sertifikalar, kayıtlar ile ilgili tam olarak bilgi alın.
 • Vergi dairesine giderek işletmenizin açılışını yaptırın. Şirket ya da Tarım Kuruluşu olarak ticaret hanenizin vergi levhasını alın. İşyeri açılış bildiriminde bulunun.

Eğer Devlet destekli sıfır faizli kredi ya da geri ödemesiz hibeden istifade etmek istiyor iseniz, profesyonel bağlamda bu işi yapıyor olmanız için Resmi prosedürleri mahaline getirmelisiniz.

Çiftçiye Tarım Kredisi Veren Bankaların büyük kısmı de mantar üretim tesisi kurulumu için kredi takviyesi sağlamaktadır.

Kültür Mantarı Çadırı Mantarhane Kurulumu

Piyasada yalnızca çadır satan firmalar olduğu benzeri mantarhanelere özel çadırlar üreten firmalarda mevcuttur. Aşağıda ki görselde görüntülenmekte olan çadır örnek bir mantarhane çadırıdır.

Çadırın seçiminde Mantarhanenin kurulduğu bölgeye yönelik ısı yalıtımlı olması, İçine üretimi yapılacak mantar türüne yönelik oluşturulması gerekli olan raf sistemini taşıyabilecek kapasite de olması mühim kriterler içerisindedir.

Tesisin kurulumu bir tarafa kompost hazırlama işlemini siz yapacaksanız, bu işin ne türlü yapıldığını öğrenmelisiniz. Fakat kompostu hazır satın alacaksanız, yine web ortamından hazır kompost satışı yapan firmalar ile bağlantı kurmalısınız.

Unutmayın! Mantar imalatı farklı bir iştir. Kompost hazırlamak daha farklı bir iştir. Şayet sağlam ekibiniz var ise kompost işinide düşünebilirsiniz. Ne var ki bu işe tek başınıza giriyorsanız, belirli bir süre hazır kompost almanızı öneririz.

MANTAR ÇADIRINDA BULUNMASI GEREKLI OLAN DİĞER MALZEMELER

 • Isıtma ve soğutma amaçlı yüksek wat gücüne sahip klimalar,
 • Havalandırma fanları,
 • Soğutma ve nemlendirmeyi imkanı sunan petekler,
 • Tarım amaçlı kullanmak içim dijital kantar
 • Sisleme makinesi,
 • Zaman ayarlı aydınlatma imkanı sunanabilmek için elektrik ünitesi,
 • Polen filtreli maske,
 • Su basımı amaçlı su motor ve pompa düzeneği,
 • Termometre ve kompost ölçümünü yapabilme imkanı sunan çubuk termometre cihazları

Yukarıda belirtilen malzemelere ek olarak, günümüzün teknolojik imkanları dahilinde yeni cihazlar eklenebilir. Bu cihazların seçiminde bilhassa klimaların az elektrik tüketerek ortamı soğutmak amaçlı yeteri kadar olması ehemmiyet arz etmektedir. Düşük kuvvetli ve eksik bir klima ortamı soğutmayacağı gibi, fazla elektrik tüketimine de neden olacaktır.

DEVLET DESTEKLİ HİBE İLE MANTAR ÜRETİM TESİSİ KURULUM

2016 senesinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren genç çiftçi projesinde Kültür mantarı imalatı projeleri amaçlı 30 bin TL hibe takviyesi verilmişti. Şuan 30 bin TL dolaylarında Devlet takviyesi ile pekçok şirket hazır mantarhane kurulumunu gerçekleştirebilmektedir. Kültür Mantarı Yetiştiriciliğine Hibe Kredi Takviyesi aşağıdaki alanlarda verildi.

30 Bin TL Hibe Verilen Kültür Mantarı Projesi;

 • En az 100 metre kare sahaya sahip olması,
 • En az 25 ton kompost yer alması,
 • 3 katlı ranza sistemine sahip olması,
 • Sulama sistemi, sırt pompası, vantilatör, aspiratör, higrometre (nem ölçer), termometre yer alması,
 • Beyaz şapkalı ismi verilen agaricusbisporus öbür isimiyle kültür mantarı yetiştirilmesi,

30 Bin TL Hibe Kredi İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği;

 • Bu projede pleurotusostreatus ismi verilen istiridye mantarı ya da kaya mantarlarının yetiştirilmesi amaçlı verilmektedir.
 • En az 1.000 metre kare alan gerekiyor. Bu meydanın üstü kapalı olması şarttır.
 • Bu meydanda 20 ton kompost içerikli imalat yapmak gerekiyor.

KOSGEB MANTAR ÜRETİMİ İÇİN HİBE KREDİ VERİYOR MU?

01.13.21 Mantar Ve Yer Mantarları (Domalan) Yetiştirilmesi
KOSGEB 46.31.06 Nace Kodu ile Kültür Mantarı Toptan Ticareti
47.21.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav mahsulleri ile kültür mantarı dahil olmak üzere )
nace kodlarıyla mantar sektörüne destek verdiği bilinmektedir. KOSGEB zaten tarım sektöründe yalnızca tesis kurulumu, paketleme ve satış için gereken makine ve teçhizatların alımı için kredi, hibe ve desteklerine devam ediyor.

TKDK KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU MANTAR ÜRETİMİ DESTEKLERİ

Tkdk ismiyle bilinen Kırsal kalkınmayı destekleme kuruluşu, mantar imalatı ile uğraşan çiftçi ve üreticilerimize limitsiz destek ve hibe vermektedir.
TKDK Mantar Yetiştiriciliği Hibe Kredi Müracaat sayfasına buradan ulaşabilirsiniz!

Bu kuruluştan Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Destekli Hibe Kredi alabilmek amaçlı IPARD ismi verilen destek programlarının proje müracaat tarihleri izlemek, ve koşullarını yerine getirmek gerekiyor. Ipard projesinde yapılmış olan desteklerde bildirildiğine göre;
Tarımsal üretime yönelik modern sabit yatırımlardan mantar yetiştiriciliği ve kültür balıkçılığına yönelik sabit yatırımlara 1.000.000 TL geçmemektedir. denilmektedir;
Bu kapsamda TKDK’dan projeniz amaçlı uygun miktarda hibe ve kredi desteği alabilir, Devlet destekleri ile mantarhanenizin kurulumunu artık yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Geçenler birine demir merdiven yaptım, merdiveni yaptıran kişiye götürdüğümde ne göreyim adam binanın bodrum katını mantar çiftliğine çevirmiş gerçektende o manzarayı görünce şok oldum. Şimdi bende Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Destekli Hibe Kredi nasıl alınır şartları nelerdir, araştırma içerisindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı