KRİPTO PARA

Kullanıcılar Bitcoin Aleyhine Tezgah Hazırlayabilir mi?

Yıllar içerisinde büyük bir gelişme göstererek son dönemlerdeki en ses getiren yatırım aracı olan Bitcoin, güvenlik sistemini de arttırmayı başarmıştır. Bu sistemde protokolü değiştirmek gibi bir şans olmadığı için, Bitcoin aleyhine bir tezgah hazırlanabilmesi söz konusu değildir. Her kullanıcı, geçerli bir imza olmadan Bitcoin harcaması yapamıyor.

Yani geçerli imzanız bir başkasının eline geçmediği sürece işlem yapılamaz. Bu ağ sisteminde yolsuzluk yapmak, kontrol dışı üretim yapmak ve başkalarına ait Bitcoin’leri harcamak imkansız bir durumdur.

Bitcoin’in Hacklenme Riski Var mı?

Bitcoin protokolleri, ilk çıktığı günden bu yana sürekli olarak geliştirilmeye devam ediliyor. Elbette süreç içerisinde bu sistemde belirli güvenlik açıkları tespit edilmiştir. Bu tarz olaylar farkedildikten sonra hızlı bir şekilde gerekli onarmalar yapıldığı için güvenlik zaafiyetleri yok edilmiştir.

Tüm bilgisayar yazılımlarında olduğu gibi Bitcoin sisteminin güvenliği de, bu tarz açıkların onarılma hızına bağlıdır. Geçmiş dönemlerde büyük bir hacklenme durumu yaşamayan Bitcoin, şu anki güvenlik sistemiyle bu duruma pek fırsat tanımıyor.

Cüzdan şifreleme, güvenlik yazılımları ve çoklu imza teknolojisi gibi donanımları hizmete sokan Bitcoin; kullanıcı hesaplarının maksimum düzeyde güvenli kalmasını sağlıyor.

Bitcoin Güvenli midir?

Dijital ortamdan yatırım fırsatı veren tüm araçlar, güvenlik konusunda yatırımcıları tatmin etmek zorundadır. Zira yalnızca internet üzerinden varlığını gördüğümüz sanal paraların, kullanıcı hesaplarında güvenli şekilde kalması gerekir.

Bu konuda çok kısa bir sürede kendini geliştirmeyi başaran Bitcoin, herhangi bir güvenlik sorunu yaşatmadı.

Burada meydana gelebilecek sorunlar genellikle, kullanıcılardan kaynaklı oluyor. Hesabını yedeklemeyen ve Bitcoin sisteminin güvenlik donanımlarından birini kullanmayan kişiler zaman zaman hesaplarını kaybedebiliyor. Bu tarz durumlarda herhangi bir işlem yapabilmek mümkün olmuyor.

Bitcoin Hesabı Çalınırsa Ne Olur?

Ülkemizde BDDK tarafından yapılan düzenleme kapsamında, Bitcoin mağduriyetlerinin yalnızca kişilerin sorumluluğunda olduğu belirtilmiştir. Yani Bitcoin hesabınız bir başkası tarafından çalındığı zaman devletten yardım alma şansınız yoktur.

Bu nedenle cüzdanı yedeklemeyi ve güvenlik donanımlarından herhangi birini kullanmayı unutmayın. Bitcoin, yasal bir para birimi olarak kabul edilene kadar devletten herhangi bir destek sağlamak mümkün olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı