KREDİLER

Krediler En Çok Kaç Aylık Yapılabilir?

Krediler En Çok Kaç Aylık Yapılabilir?

Bankaların, müşterilerin ihtiyacına yönelik çeşitli kredi ürünleri bulunur. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi müşterilerin en çok talep ettiği kredi türleridir. Kredi türlerinin şartları ve kullanım koşulları farklı olabilir. Her kredi ürününün faiz oranı ve vade süresi farklılık gösterebilir.

İhtiyaç Kredilerinde Vadeler

İhtiyaç kredileri, müşterilerin en çok talep ettiği kredi ürünlerinden biridir. “1 Kasım 2016 tarihli 26333 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesiyle” ihtiyaç kredilerinde en uzun vade 48 ay olarak belirlenmiştir. Müşteri kredi vadesini, ödeyebileceği aylık taksit tutarına göre seçmelidir.

Bankalar tüm vade türlerinde aynı faiz oranını uygulayabilecekleri gibi, her vade süresine farklı faiz oranı da uygulayabilirler. Vade süresi uzadıkça aylık taksit tutarı azalır. Dikkat edilmesi gereken nokta vadelerde faiz oranıdır. Kredi taksiti uzun vade de düşük bir tutar olmakla birlikte uygulanan faiz oranı daha yüksek olabilir.

Taşıt Kredilerinde Vadeler

Taşıt kredileri, müşterilerin en çok kullandığı kredi türlerinden biridir. İhtiyaç kredilerinde olduğu gibi taşıt kredisi de tüketici kredisi kategorisinde yer aldığından en yüksek 48 ay vadelidir. Taşıt kredisi kullanan müşteri son taksitini ödeyene kadar aracın sahibinin krediyi kullandığı banka olduğunu unutmamalıdır. Banka kullandırdığı krediye istinaden aracın üzerine ipotek koyar. Borç bittiğinde ise araç üzerindeki ipoteği kaldırmalıdır.

Konut Kredilerinde Vadeler

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen müşteriler için bankalar çeşitli vade süreleri ve faiz oranlarıyla kredi kullandırabilir. Yapılan son düzenlemeyle konut kredisinde vade süresi 240 ay olarak belirlendi. Müşteriler konut kredisi kullanırken tüm vade seçenekleri ve faiz oranlarını değerlendirdikten sonra konut kredisi kullanmalıdır.

Müşteri kredisinin son taksitini ödeyene kadar konutun sahibinin banka olduğunu unutmamalıdır. Ayrıca müşteri kredisini bitirdiği an itibarıyla bankanın ipoteği kaldırmasını beklemeden yazılı dilekçe ile bankaya müracaat ederek ipoteğin kaldırılması talebinde bulunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı