KREDİ NOTU

Kredi Skorunu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi Skorunu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi almak istiyorsunuz fakat kredi skorunuz kredi almanız için yeterli değil. Bu durumda kredi skorunuzu yükseltmeniz gerekecektir. Kredi skorunuzun zaman içinde yükselmesi için en kolay yöntem ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmenizdir.

Kredi skorunuzun daha kısa sürede yükselmesi için borcunuzun tamamını kapatıp diğer ödemelerinizi de düzene sokmanız yeterli olacaktır. Tabii ki kredi skorunuzun ne kadar hızlı yükselmesini isteseniz bile en az üç ay süreceğini bilmelisiniz.

Kredi Skoru Yükseltmenin Püf Noktaları

Kredi, kredi kartı gibi borçlarınız bulunuyorsa öncelikle o borçlarınızı temizlemeniz gerekmektedir. Borçlarınızın tamamını bitiremeyecek olsanız bile kredi skorunuzun yükselmesi için ödemelerinizin bir kısmını kapatıp diğer ödemelerinizi de düzene sokmanız gerekmektedir.

Ödemelerinizi düzene sokup, belirli tutarlarda borcunuzu da en aza düşürdüyseniz her ay ödemenizi düzgün yaptıkça kredi skorunuz artacaktır. Düzenli ödemelerinize ek olarak otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Kredi kartınız birden fazla ise bir tanesinin borcunu ödeyip tamamen kapatabilirsiniz.

Banka Geçmişi Olmayanların Kredi Skorunu Yükseltmesi

Bankadan hiçbir ürün kullanmadıysanız, herhangi bir borcunuz yoksa ve kredi skorunuz düşükse bunun sebebi bankaların sizin puanınızı değerlendirebileceği bir ödeme geçmişinizin olmamasıdır. Kredisi skorunuzu yükseltmek istiyorsanız, bu durumda ilk olarak herhangi bir bankaya düşük limitli kredi kartı başvurusunda bulunmanız gerekir.

Daha önce herhangi bir banka geçmişiniz olmadığı için sizden gelir belgeniz istenecektir. Sonrasında düşük bakiyeli bir kredi kartı tarafınıza verilecektir. Kredi kartınız geldikten sonra ufak tefek alışverişler yaparak ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz halinde bankalar nezdinde bir skor oluşumu başlatmış olacaksınız. Birkaç ay düzenli ödemeler yaptıktan sonra bankanızdan çok düşük ve kısa vadeli bir bireysel ihtiyaç kredisi kullanın.

Ödemelerinizi yine aynı şekilde düzenli olarak gerçekleştirin ve son olarak varsa faturalarınızı banka hesabınızdan ya da kredi kartınızdan ödenmek üzere otomatik ödeme talimatı vererek kredi skorunuzun yükselmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Tüm noktaları uyguladınız, ödemeleriniz minimum seviyede ve düzenli ödeniyorsa birkaç ay sonra bankanıza istediğiniz kredi/kredi kartı tutarını belirtip başvuruda bulunabilirsiniz. Ödeme geçmişiniz ve gelir belgeniz kontrol edilerek kredi çekmeniz mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı