KREDİLER

Kredi Ön Onayı

Kredi Ön Onayı Nedir?

Banka kredisi kullanırken öncelikle ön onaydan geçmektedir. Ön onay sizin kredi çekme şartlarına uygunluğunuzu değerlendiren bir sistemdir. Krediniz ön onaydan geçtikten sonra belirtmiş olduğunuz uygunluk şartlarını belgelendirerek ispatlamanız halinde krediniz onaylanır ve kullanabilirsiniz.

Kredi Ön Onayı

Kredi ön onayı Kullanacağınız ihtiyaç, taşıt, konut, ticari, vb. krediler için bankanın sizden aradığı ödeme olanaklarını göz önünde bulundurarak size olumlu veya olumsuz dönüş sağlayacakları bir başvuru aşamasıdır. Krediye kısa mesaj ile başvuru yaptığınızda size “Krediniz olumsuz sonuçlanmıştır” ya da “Krediniz ön onaya girmiştir, kullanabilmek için evraklarınızda bankamız şubesine gelmenizi rica ederiz” cevabı ile dönüş yapılacaktır.

Ön Onay Almış Kredilerin Kullanım Aşaması

Tarafınıza krediniz ön onay almıştır dönüşü olduğunda öncelikle gelirinizi ispatlayan belgeleriniz ile şubeye başvurmanız gerekecektir. Ödeme alışkanlıklarınız, kredi kartı, kmh gibi ödemelerinizin zamanında yapılıp yapılmadığı ve kredi puanınız baz alınarak kullanabileceğiniz kredi miktarı bildirilecektir. Örneğin siz 30.000,00 TL’lik bir kredi istediniz, bankacınız size geliriniz ve ödeme alışkanlıklarınızın göz önünde bulundurularak en fazla 22.000,00 TL kullanabileceğinizi söyledi. Kabul ettiğiniz takdirde kredinizi kullanabilirsiniz. 30.000,00 TL’nin altında ihtiyacınız karşılanmayacaksa, bordronuzda yazanın üzerinde maaş alıyorsanız iş yerinizden bir maaş yazısı almanız da kredinizi istediğiniz tutara yükseltebilmektedir.

Kredi Ön Önayı Olumsuz Sonuçlanması

Kredinizin ön onayının olumsuz sonuçlanması birçok sebepten kaynaklanabilir. Ödeme alışkanlıklarınızın düzensiz olması, kredi puanınızın yetersiz olması, belgelendirebildiğiniz gelirinizin yetersiz kalması vb. durumlarda krediniz olumsuz sonuçlanacaktır. Bu aşamada yeniden başvuru yapmanız kredi puanınızın daha da düşmesine sebep olacağından birkaç ay ödemelerinizi zamanında ödemeyerek ödeme alışkanlığınızı ve puanınızı yükseltebilirsiniz. Buna ek olarak ikinci başvuruyu yaparken maaş bordronuzun yanında gerçek gelirinizin belgelendiği maaş yazısı sunmanız da olumlu sonuçlanması için size yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı