KREDİLER

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi ön onayında ilk değerlendirme aşamaları, kredi ürününe başvuru yapıldıktan sonra, bankalar kredi notu ve varsa eğer mevcut borç durumu, borçlarınızı düzenli olarak ödemiş olmanız ve gelir durumunuz ön planda tutularak işlemleriniz yapılır.

Kredi Ön Onayı Neden Olumsuz Olur?

Kredi ön onay başvurunuzun olumsuz sonuçlandığına dair birkaç olumsuz sonuçlar mevcuttur. İlk nedenler arasında kredi notunuzun düşük olması gelir.

Başka bir neden ise kredi başvuru sırasında belirtilen gelir, ödeyebileceğiniz aylık kredi taksitinin 3’te 1 az bulunması koşulunda kredi ön onayı almamanız nedenleri arasında olabilir. Eğer bankaların kara listelerinde bulunuyorsanız da kredinize onay verilmez.

Kredi Ön Onay Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Banklara kredi başvurusunda bulunduğunuz takdirde, başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz belgelenebilir gelirinizin ödeyeceğiniz aylık tutarın mutlaka 3’te 1’i bulunmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Örnek verilecek olursa, aylık geliri 1500 TL ile yapacağınız kredi tutarına vade seçiminin de eklenmesi üzerine aylık taksit ödemeleriniz 500 TL ya da bu tutara yakın olabiliyor.

Eğer bankalara diğer borçlarınız var ise onları da mutlaka göz önünde bulundurmanızda fayda olacak. Belgelenebilir mevcut gelir borçları kredi ön onayı almanız için yeterli değildir. En önemli kredi notu alma kriterinde kredi notunuzun en aşağı 1500 ve üzeri olması onay almanızı sağlayabilir.

Kredi Ön Onay Neden Gerekiyor?

Kredi ürününe eskiden başvurulduğu zaman banka şubelerinden ya da finansal durumunuzun şimdiki halinden daha uzun bir süre incelenmesi için oldukça beklemeniz gerekiyordu. Şu an ise günümüz bankacılık işlemleri internet ve telefon sayesinde bekleme süreniz sadece dakikalar sürüyor.

Kredi notunuzu ilerleyen teknolojinin verdiği fırsat sayesinde bankalar tarafından oldukça kolay ve hızlı incelenmesini sağlanmış oluyor. Başvuru işlemlerinizin hemen ardından kredi ürünü alıp almayacağınız dakikalar sonra tarafınıza olumlu veya olumsuz dönüş sağlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı