KREDİ NOTU

Kredi Notunun Yüksek Olması Kredi Tutarını Etkiler Mi?

Kredi Notunun Yüksek Olması Kredi Tutarını Etkiler Mi?

Kredi puanı müşterinin kredi kullanma talebinde referans alınan, müşterinin bankacılık ürünlerindeki ödeme performansını gösteren bir puandır. Kredi puanı yüksek olan müşteriler bankalar nezdinde kredi bilitesi yüksek, güvenilir müşterilerdir.

Bu müşteriler, bankalardan kredi kullanırken bankaların talep ettiği diğer şartları yerine getirdikleri takdirde kredilerini kullanabilirler.

Kredi Puanı Kullanılan Kredi Tutarını Artırır mı?

Kredi puanının yüksek olması, müşterinin kullandığı kredi tutarını etkilemez. Müşteriler bu konuda yanılgıya düşebilirler. Kredi puanı, müşterinin kredi alıp alamayacağı konusunda bankaların fikir sahibi olmasını sağlar. Müşterinin kullanacağı kredi tutarında esas alınan kriter müşterinin düzenli geliridir. Bu durumda bankaların genel politikalarına göre iki farklı durum vardır.

İlk durumda müşterinin kullanmak için talepte bulunduğu kredinin, hesaplanan aylık taksitleri müşterinin düzenli gelirinin belli bir kısmını geçmemelidir. (%60-%80 arası olmakla birlikte bankalara göre değişiklik gösterebilir.) İkinci durumda ise banka müşterisinin düzenli gelirinin tamamı üzerinden kredi kullandırabilir. (Müşteri maaşının 10 katı ile 20 katı arası olmakla birlikte bankalara göre değişiklik gösterebilir)

Müşterinin Kullanmak İstediği Tutara Gelirinin Elverişli Olmaması

Müşterinin kullanma talebinde bulunduğu krediye, düzenli geliri çerçevesinde olumlu yanıt alamaması durumunda kredi puanının yüksek olması tek başına yeterli olmayabilir. Bankalar yüksek tutarda ya da yüksek vade de kredi kullandırırken müşterilerinden kefil ya da teminat (ipotek) talep edebilirler.

Müşterinin kullanmak istediği kredi tutarı düzenli geliri doğrultusunda yetersiz ise banka müşterisinden ilk seçenek olarak kefil talep edebilir. Kefilin düzenli gelirinin kredi tutarına uygun olması şartı aranır. Kefilin düzenli geliri, kredi puanı ve diğer şartları yerine getirmesi durumunda banka müşteriye kefil şartıyla kredi kullandırmış olur.

İkinci seçenek olarak banka müşterisinden kullanmak istediği kredi tutarını karşılayabilecek bir teminat (ev, arsa, araç) isteyebilir. Müşteri bu şartı sağladığında düzenli gelirinin yeterli gelmediği yüksek tutarda kredi kullanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı