KREDİ NOTU

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Kredi notu, kredi çekmek isteyip de puanı düşük olan kişiler için önemli bir unsurdur. Kredi puanınız düşük ise kredi çekmeniz neredeyse imkansızdır. Kredi notunuzu yükseltmeden kredi başvurusunda bulunmak puanınızın düşmesini sağlayacaktır.

Kredi Notunun Düşük Olma Sebepleri

Kredi notunuz düşük ve kredi başvurunuz olumsuz sonuçlandıysa kredi çekememeniz kaçınılmaz bir durumdur. Ödeme alışkanlıklarınızın düzgün olmaması, sürekli kredi başvurusu yapıyor olmanız, borç bakiyenizin yüksek olması kredi notunuzun düşük olmasında en büyük etkenlerdir. Bu durumda notunuzu yükseltip yeniden olumlu müşteri konumuna geçmeniz gerekecektir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmek için ödeme alışkanlıklarınızı düzeltmeniz gerekir. Öncelikle ödemelerinizi düzeltmelisiniz. Sonrasında kapatabiliyorsanız borçlarınızın tamamını kapatınız. Tamamını kapatacak ödeme gücünüz yok ise o zaman minimum seviyeye düşürmeye çalışınız.

Ödemelerinizin bir kısmını ödeyip kalan ödemelerinizi de düzene soktuğunuzda kredi puanınız yükselmeye başlayacaktır. Bazı durumlarda kredi puanınızın yükselmesine ön ayak olan durumlar da bulunur. Bunların başında otomatik ödeme talimatı gelir.

Faturalarınızı otomatik ödeme talimatı vererek öderseniz ve talimat günü geldiğinde hesabınızda ya da kredi kartınızda bakiyeniz olumlu olup faturalarınız düzgün ödenmeye başlarsa bu da kredi puanınızı yükseltecek, bankalar nezdinde olumsuz görünen puan durumunuzu yavaş yavaş olumlu hale getirecektir.

Kredi Puanı Hemen Yükselir Mi?

Kredi puanınızı yükseltmeniz bir günde olacak bir şey değildir. Ödemeleriniz düzelttiniz takip eden ayda puanınız yükselmiş olmayacaktır. Düşük puan seviyeniz atlamış biraz yükselme olmuş ise bile en az üç ay ile altı ay arası düzenli ödemelere devam etmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise bankanın bir ay mı düzenli ödüyorsunuz yoksa sürekli olarak mı ödemelerini takip ediyorsunuz bunu anlamasıdır. 3 ya da 6 ayın sonunda tekrar kontrol ettiğinizde kredi puanınızın yükselmiş olduğunu göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kredi talebinde bulunursanız bize% 2 faizle kredi veriyoruz feryarız.

    Acilen kredi almaya ihtiyacın var mı? Evet ise, e-postayla iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı