KREDİ NOTU

Kredi Notu

Kredi Notu Nedir?

Hayatın birçok alanında farklı farklı sebeplerden dolayı finansal ihtiyaçlara gerek duyulmaktadır. Ev almak, araba almak, iş kurmak gibi birçok sebep maddi bazı sorunlar teşkil etmektedir. Bu sıkıntıları çözme evresinde ise ilk olarak düşük faiz karşılığında aynı zaman da uygun ödeme koşulları sağlanması sureti ile kredi veren bankalara başvurulur.

Tedarik edilmesi zor olan rakamlar için başvurulan bankalar ise tüketiciye ihtiyacı karşılığında kredi seçenekleri sunarak tüketici adına en uygun ödeme şeklini belirliyor. Fakat hayallerde istenilen evi ve ya arabayı almak istemek maalesef ki kredi çekmek için yeterli kalmıyor. İstenilen kredinin tutarına oranla gelir miktarı ve bununla beraber bazı şartlar aranıyor.

Sabit bir maaş sahibi olup olunmadığından tutunda daha evvel kredi çekip çekmediğinize, bu kredi ödemelerinizi aksatmaksızın nizami bir düzende yapıp yapmadığınıza, kart borcu ödeme performansınıza kadar birçok şey göz önünde bulundurularak kredi çekmeye layık olup olmadığınız ortaya konuluyor.

Kredi Notu ve Önemi Nedir?

Kredi notu ya da bir diğer adıyla kredi puanı, bireyin bankalar ve ya finansal destek kuruluşları ile arasında ki mali dengelere dayanarak farklı analizlerin sonucunda ortaya çıkan sayısal ifadeye denir. Senelerdir bankaların kullanıcılarına kredi vermeden önce kişi ya da kurumların mali durumunu ve yapısını incelerken referans aldıkları ve kredi riskini hesaplarken referans aldıkları önemli bir maddedir.

Banka ve finansal kurumlar müşterilerine kredi vermeden önce bu raporu inceleyerek şahsın kredi çekmeye uygun olup olmadığını belirler. Kredi notu düşük olan kimselerde ise ipotek, kefil ve teminat gibi farklı yollar değerlendirilir.

Kredi Notu Aralıkları

Türkiye bankalar arasında kullanılan bireysel kredi notu 0 ile 1900, arasında belirlenir. Buna göre 0 çok riskli, 1900 ise çok iyi bir değer olacaktır. (1-699) En Riskli, (700-1099) Orta Riskli, (1100-1499) Az Riskli, (1500-1699) İyi ve (1700-1900) ise Çok iyi şeklinde nitelendirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı