KREDİ NOTU

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankaların finansal hizmetlerinden faydalanmak isteyen tüketicilere verilen bir puandır. Kredi notu, tüketicilerin bankalar ile yapmış oldukları finansal sözleşmeler olarak kredi ve kredi kullanımlarına karşılık yaptıkları ödemeler ile alakalı bir durumdur.

Tüketiciler bankaların kredi kartı ve kredi kullanımları konusunda ödemelerini geciktirmeleri ya da hiç ödememeleri durumunda kredi notlarının düşmesi durumu ile karşı karşıya kalıyorlar. Ancak ödemelerini düzenli ve gününde yapan tüketicilerin ise kredi notlarında herhangi bir düşme meydana gelmiyor.

Kredi Notunun Düşmesine Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Kredi notlarının düşmesine neden olan bazı etkenler vardır. Bankalar öncelikle kredi ve kredi kartı imkanlarından faydalanmak isteyen tüketicilerin düzenli gelirlerinin olup olmadığına bakıyorlar.

Düzenli gelirleri olan tüketiciler gelir belgelerini ibraz ederek gelir durumlarına göre bankaların kredi imkanlarından faydalanabiliyorlar. Bu sayede bankaların kredi ve kredi kartı imkanlarından faydalanan tüketiciler, belli bir süre sonra ödemelerinde bir aksaklık meydana getirirlerse kredi notlarında düşüşler meydana geliyor.

Kredi kartı ya da kredi ödemelerini son ödeme tarihine kadar ödemeyen ve son ödeme tarihini geçiren tüketicilerin kredi notlarında belirli düşüşler meydana geliyor.

Bu düşüşler son ödeme tarihini geçiren tüketicilerin kredi notlarında çok az düşüş yaratsa da ödemelerini hiç yapmayan tüketicilerin kredi notlarında belirgin düşüşlere neden oluyor.

Bankalar ödeme günlerini geçiren tüketicilere 90 günlük yasal bir süre veriyorlar. Bu süre içerisinde ödeme işlemini hala yapmayan tüketiciler hakkında alacaklarını tahsil edebilmek için dosyaları avukatlara vererek hukuki işlemler başlatılıyor.

Hukuki işlemlerin başlatılması ile birlikte tüketiciler kara listeye giriyor ve 5 sene gibi bir zaman dilimi içerisinde hiçbir bankacılık finansal faaliyetlerinden faydalanamıyorlar. Kredi notlarının yeniden yükselmesi için ise hem sabır hem de zaman gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı