KREDİ NOTU

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Son dönemde oluşturulan sistem ile birlikte artık kredi başvurularında kişilerin kredi notları göz önüne alınıyor. Bu doğrultuda eğer kişilerin kredi notları yeteri kadar iyi değilse bankalar kişilerin kredi başvurularını onaylamıyorlar. Bu sebeple de kişiler genel olarak kredi notlarını yüksek tutmaya çalışıyor.

Ancak daha önceki dönemlerde aldıkları kredi kartları, çektikleri krediler ve bu kredilerin geri ödemelerinde yaşanan sorunlar kişilerin kredi notlarını çok ciddi bir biçimde düşürebiliyor.

Çekilen Kredilerin Geri Ödenememesi

Kişiler kredileri çekerken ödeyebilecekleri düzeylerde krediler alıyorlar. Çok yüksek bedeller için başvurduklarında bankalar da bu başvuruları onaylamıyor. Ancak bazı durumlarda kişiler kredi başvuruları sonrasında çeşitli sorunlar sebebiyle ödeme işlemlerini gerçekleştiremiyor.

Bu ödemelerin gerçekleşmemesi sonrasında da kişiler için takip kararı çıkarılıyor. Birkaç aylık gecikme sonrasında gerçekleştirilen bu işlem de kişilerin kredi notlarının çok ciddi biçimde düşmesine sebep oluyor.

Kredi Kartlarında Gecikmeler

Günümüzde kredi kartı kullanıcı sayısı her geçen gün yükseliyor. Bu doğrultuda da kişiler sürekli olarak alışverişlerinde kredi kartlarını kullanarak birçok farklı alışverişi gerçekleştirebiliyorlar. Bu alışverişlerinde kişiler eğer aylık olarak ödeyemeyecekleri bedelleri harcarlarsa da sorunlar başlamış oluyor.

Kişiler borçlarını ödeyemedikçe borçlar artıyor ve sonrasında ulaşılamaz hale geliyor. Bu kredi borçları da kişilerin kredi notlarının çok ciddi biçimde düşmesi anlamına geliyor.

Bankalar İle İletişimin Kesilmesi

Bankalar ile sürekli olarak iletişimi olan kişiler genel olarak düzgün seviyelerde puanlara sahip oluyorlar. Sürekli olarak kredi kartlarını kullanan ve bunları ödeyen kişilerin notları oldukça düzgün seviyelerde oluyor. Ancak buna ek olarak hiç kredi çekmemiş ya da kredi kartı almamış kişilerin notlarında da çok ciddi düşüşler meydana geliyor.

Özellikle bu puanlar son 5 seneyi kapsadığından kişilerin uzun süre bankalar ile iletişimi kesmesi eski notlarının kalmamasına ve notlarının düşmesine sebep oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı