KREDİ NOTU

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Kredi notu denilen kavram; bir banka müşterisinin bütün parasal geçmişinin ve bankalarla yapmış olduğu anlaşmalı işlemlerin kredi kayıt bürosu tarafından araştırıp, değerlendirilmesiyle ortaya çıkan puandır. Elde edilen puan sayesinde bankalar kişilere kredi verirken değerlendirmelerini daha iyi yapmaktadır. Kredi çekebilmek, finansal işlemleri gerçekleştirebilmek için kredi notu önemli bir olgudur.

Kredi Notu Hesaplama İşlemleri

Kredi çekebilmek için kişinin sahip olduğu kredi puanı 1500 puan ve üzerinde olmalıdır. Eğer bir kişi 1500 puan ve üzerine sahipse kredi çekmek uygundur. Kredi notu hesaplaması sayesinde bankalar müşterileri kredi başvurusunda bulunduğunda, kişilerin geçmişteki ödeme performanslarına bakmaktadırlar.

Geçmişteki ödeme performansına bakarak krediyi çektikten sonraki ödeme performansını tahmin etmektedirler. Kredi notu, kredi verileceği zaman değerlendirme de önemli bir oldu olsa dahi tek başına yeterli bir ölçüt değildir. Bankalar kredi değerlendirmesinde bulunurlarken başka ölçütlere de bakmaktadırlar. Bankaların kredi notu değerlendirmesi yaparken bakmış oldukları diğer ölçütler arasında ilk sırada kişilerin bankalara olan borçları yer almaktadır. Kişilerin bankalara olan borçları, yapmış oldukları taksitler ve sahip oldukları maddi gelir durumuna göre değerlendirme yapılır.
Maddi gelire bakıldığında kişi ne kadar çok maaş alıyorsa kredisini o kadar rahat ödeyebilecektir. Daha düşük gelirli maaş alan kişiler ise ödemelerde zorlanacaklardır. Diğer bir hesaplama kriteri arasında kişilerin iş durumları, çalıştıkları şirket ve sahip oldukları çalışma pozisyonlarıdır. Kişinin devlet kurumunda ya da özel kurumda çalışıyor olması kredi notu hesaplamasında önemli bir ölçüttür. Böyle bir şeye bakılmasının sebebi devlet kurumunda çalışanların iş imkanlarının daha garanti olmasından ötürü işten çıkmamaları ve borçlarını düzenli ödemeleridir. Ancak özel kurumda çalışanlar için aynı şey geçerli değildir. Özel kurumlarda işten çıkarmalar yaşanabilir veya şirketlerin yapısında oluşan bozulmalar sonucu şirketler kapanabilmektedir. Böylece kredi alan kişiler işsiz kalacakları için geri ödemede zorluk yaşayacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı