KREDİ NOTU

Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Hesaplama

Türkiye’deki neredeyse tüm bankalar artık kredi veya kredi kartı almak ve kullanmak isteyen kişiye kredi notu denen bir sistemdeki notuna göre kredi verip vermeyeceğine karar veriyor.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

KKB kredi kayıt bürosunun tarafından bankalara sunulan bu hizmet ile bankalarla olan tüm ilişiğiniz dikkate alınarak hesaplama yapılır. Kredi notu hesaplama da daha önce kullandığınız kredi ve kredi kartlarınız, geçmişte ödediğiniz kredi ve kredi kartı borçlarınız, kredi ve kredi kartı limitleri ve fatura ödemeleriniz dikkate alınır. Bu değerlendirmeler ile bir kredi puanı oluşur.

Bankalar kendilerine bir minimum kredi ve kredi kartı kullanım limiti belirlerler ve bu limitin altındakilere kredi ve kredi kartı verilmez. Bu limitler bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bir x bankasından kredi çekmek isteyen kullanıcı x bankadan kredi alabilirken, başka bir y bankasına başvurduğunda bu bankanın kredi vermeyi reddetmesi gibi bir durum oluşabilir.

Kredi Notu Kim Tarafından Hesaplanır?

Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu’nun bir hizmetidir. Bundan dolayı kredi notunu öğrenmek isteyenler KKB’nin resmi internet sitesinde sunduğu Findeks hizmetini kullanabilirler. Ancak KKB sizden bunun için 5 ila 10 TL arasında değişen bir ücret talep eder.

Bankalardan da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz ama onlarda KKB ile iletişim kurarak kredi notunuzu size belgelerler. Üstüne hizmet bedeli olarak bankanın da komisyon eklemesi gibi bir durum da oluşabilir. Bu yüzden direkt KKB’den başvurunuzu yaparak kredi notunuzu öğrenmeniz daha iyi bir yöntem olacaktır.

Kredi Notunuzu Öğrenebileceğiniz Kurum Ve Kuruluşlar

En başta Kredi Kayıt Bürosu Findeks hizmeti ile bu hizmeti verdiği için ilk olarak KKB ardından kullandığınız bankaların şubelerine gitmeden internet ve mobil şubelerinden bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Ancak internet ve mobil şube kullanmıyorsanız bankanızın herhangi bir şubesine giderek kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı