BANKALAR

Kredi Kartı Yasal Takip Süreci

Kredi Kartı Yasal Takip Süreci

Son yıllarda ülkemizde kredi kartı kullanımının artmasıyla ve dünya piyasasının bir türlü ekonomik krizden kurtulamaması nedeniyle kredi kartı mağdurları sayısı bir hayli artış göstermiştir. Bu istenmeyen durumun doğmasıyla birlikte özellikle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu başta olmak üzere, kamu bankaları ve özel bankalar bazı yasal düzenlemelere gitmek zorunda kalmıştır. Bu yasal süreçle birlikte bankalar müşterilerine karşı bazı yaptırımlar da bulunmaktadır.

Bilindiği üzere her hesap özeti(ekstre) döneminde kredi kartının bir borcu mevcutken bir de asgari(en az) ödeme tutarı bulunmaktadır.  Bankalar müşterilerinden kredi kartı borçlarının tamamını bu mümkün değilse asgari tutarını son ödeme gününe kadar ödemelerini bildirmiştir. Bankaların gerek posta yoluyla gerekse elektronik postayla bildirdiği asgari borç tutarını müşteri kendi belirlediği son ödeme gününde ödemezse banka mevcut borç için günlük faiz uygulamaktadır. Müşteriler son ödeme tarihinden itibaren 15 gün içerisinde asgari tutarı ödemezlerse kredi kartı geçici olarak kullanıma kapatılmaktadır. Tabi tüm bu istenmeyen süreç gerçekleşirken bankalar müşterilerini her adımda bilgilendirmektedir.

Yukarda belirtilen süreçler sonucunda, mevcut olan kredi kartı borcu son ödeme tarihinden itibaren 90 gün içinde ödenmezse bankalar yasal haklarının kendilerine tanıdığı haklar çerçevesinde kredi kartını dönüşümsüz olarak iptal eder. Kredi kartı iptal edilmiş olan müşteri tüm ülke de geçerli olan kara listeye girmiş olurlar ve herhangi bir bankadan kredi kartı veya kredi talep ettiklerinde sorun yaşayabilirler. Ardından banka tarafından ilgili müşteriye borcunu ödemesi için ikazda bulunur. Tabi bu süreçte idari takipte başlamış olur.

Bankalar idari takibin ardından yasal hakları gereği müşteriden borcunu 7 iş günü içinde ödemesini ister. Eğer süreç içerisinde ödeme gerçekleşmezse bankalar devamlı olarak müşteriye hatırlatma telefonlarından bulunur. Ayrıca bankalar müşterilerine borcun tamamını ödeyebilecek bir ödeme planı sunar. Bu ödeme planı kısa veya uzun vade de borcun taksitlere bölünerek ödenmesini kapsar. Tabii bu ödeme planına temerrüt faizi de eklenir. Bankalar idari takip sürecini hiç başlatmadan kanuni takip sürecini başlatabilir.

Müşteri son ödeme tarihinden itibaren 90 gün içinde borcunu ödemeyen müşteriler için kanuni takip süreci başlatabilir. Eğer bu takipten sonra 7 gün içinde borç ödenmezse banka müşteri ile ilgili dosyayı avukata iletir ve zorunlu ödeme yoluna gider. Takip eden süreçte borca temerrüt faizi ve avukat parası da eklenir. Avukat müşteriye borcu ödemesini dikte eder. Ancak borç ödenmezse dosya icra mahkemesine intikal eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı