BANKALAR

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir? 

Hemen herkeste en az 1 adet olan, cebimizdeki en büyük dostumuz, olmazsa olmazımız kredi kartları günümüzün vazgeçilmezidir. Faaliyet gösteren pek çok bankanın kredi kartı mevcuttur. Limiti yetersiz olan ve gerekli hallerde limit yükseltmek durumunda kalanlar için kredi kartı limiti nasıl yükseltilir üzerine kısaca bilgiler verelim istiyoruz.

Kredi Kartı Limiti 

Müşterilere sunulan kredi kartları belli şartlar altında belirlenen bir limite sahiptir. Bu limitler müşterilere özel olarak belirlenmekte ve genel bir durum söz konusu değildir. Kredi kartı limiti belirlenirken en temel unsur müşterinin belgeleyebildiği net kazancıdır.

Bunun yanında geçmişe yönelik kart, kredi ve diğer bankacılık borçlarını ödeme performansı belirleyici olmaktadır. Bu noktada müşterilerinde kazançlarından daha fazla bir limit istemesi çok doğru olan bir durum değildir. Çünkü kredi kartı ile yapılan harcamalar bir borç olarak düşünülmelidir.

Her zaman için ödenebilir harcamalar yapmak şarttır. Aksi halde, katlanan faiz ve borçlarla çok daha büyük problemler ile karşılaşmanız sürpriz olmayacaktır.

Kredi Kartı Limiti Yükseltme 

Kredi kartı limitinizi yükseltmek isteyebilirsiniz. Acil bir alışveriş yapmak veya normal harcamalarınızı karşılayacak bir limitiniz kalmamış olabilir. Bu durumda kredi kartınızın limitini yükseltebilirsiniz.

Kredi kartı limitinizi yükseltmek için kartınızın bağlı olduğu banka muhatabınız olacaktır. Farklı yöntemlerle kredi kartı limitinizi yükseltebilirsiniz. Bağlı olduğunuz bankanın şubesine giderek kredi kartı limit yükseltme talebinizi iletebilirsiniz. Bunun dışında telefon bankacılığı ile kart limiti yükseltme talebinde bulunabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise internet bankacılığı üzerinden başvurular bölümünden kredi kartı limiti talebini oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde bankanızın mobil bankacılık uygulaması ile tüm bu işlemleri yapabilirsiniz. Ancak, kredi kartı limit yükseltme talepleri bazı değerlendirmeler sonucunda onaylanacaktır.

Bankanın kredi kartları risk değerlendirme birimi tarafından sizin gelir düzeyiniz ve borç ödeme performansınıza göre olumlu ya da olumsuz bir sonuç verilmektedir.

Bankalar arasında uygulamada ufak farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Bazı bankalar anında onay verirken, bazı bankalarda 24 veya 48 saat gibi zaman dilimleri arasında değerlendirmeyi sonuçlandırmaktadır. Bu tip durumlarda finansal durumunuz en büyük belirleyicidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı