KREDİ KARTI

Kredi Kartı İptali ve Kart Kapatma Yolları

Kredi Kartı İptali ve Kart Kapatma Yolları

Günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan kredi kartları, kontrollü kullanılmadıkları takdirde tüketiciyi zor durumda bırakabiliyorlar. Taksitlendirmenin olması ve nakitle ödemenin zor olduğu bazı harcamalarda kolaylaştırıcı etkileri olsa bile, geciken ödemelerde bankaların hiç de ılımlı olmadıklarını, az bir tutar için bile defalarca arayıp olayı taciz boyutuna vardırdıklarını tecrübe etmeyen yok denecek kadar azdır.

Cebimizde ne kadar paramız olduğunu bilmek, daha kontrollü harcamalar yapmak ve bankaların rahatsızlık veren düzeydeki aramalarından kurtulmak için kredi kartımızı/ kartlarımızı bir süreliğine kapattırmak ya da tamamıyla iptal ettirmek çoğumuzun zaman zaman düşündüğü ya da bizzat denediği yöntemdir. Peki, kredi kartı iptali ve kart kapatma yolları nelerdir?

Kredi Kartımı Nasıl İptal Ettirebilirim?

Öncelikle kartta birikmiş borcun olmaması gerekmektedir. Eğer borçlarınızın hepsini ödediyseniz iptal işlemleri için telefon bankacılığından ya da şubelere bizzat giderek işlemi gerçekleştirmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğer iptal işlemi için telefon bankacılığını kullanacaksanız, unutmamanız gereken husus konuşma esnasında yetkililer sizi bir şekilde ikna etmeye çalışacaklardır. Eğer ki kararlıysanız kartınızın iptalini istediğinizi belirttiğiniz takdirde yedi gün içerisinde iptal işlemini başlatacaklardır.

İptal işlemi için diğer bir seçeneğin bizzat şubeye başvurmak olduğundan bahsetmiştik. Bu yolu kullanacaksanız, bankaya gidip iptal dilekçesi vermeniz gerekmektedir. Yine takip eden yedi gün içerisinde yetkililer tarafından işleminizin yapılması zorunluluğu vardır.

Eğer ki iptal talebiniz dikkate alınmazsa, bu durumda bankayı şikâyet etme hakkınız bulunmaktadır.

Son olarak unutulmaması gereken diğer bir önemli nokta ise, kredi kartını kapattırmak ve iptal ettirmenin aynı anlama gelmediğidir. Kartı kapattırmak geçici bir süre ile kullanımını durdurmaktır.

Biriken borçlarınızı ödeyene kadar, düzen oturtmak açısından kartınızı kullanıma kapatabilir, sonrasında tekrar harcamaya açık hale getirebilirsiniz. Kartı iptal ettirmek ise, hesabı tamamen sildirmek, kartın kullanımına tamamen son vermektir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Erzincan merkezden ben Safiye Karatas. Merhaba herkese sayfanız süper ötesi mükemmel, sosyal medyada paylaştım 16-01-2017 23:16:52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı