KREDİ KARTI

Kredi Kartı ile Su Faturasını Ödeme

Kredi Kartı ile Su Faturasını Ödeme

Su kullanımı belli bir düzen içerisinde, belli hesaplamalarla gerçekleşir. Günümüzde sadece tonaj olarak hesaplandığı düşünülse de, durum aslında öyle değildir. Artık sayaçlarında akıllı olmasından kaynaklı, suyun düzenli fatura tutulması epey zorlaştı. Kart ile yükleme yöntemi gelmesinden kaynaklı, aylık ne kadar su harcandığı geçmişte olduğu gibi düzenli tutulmamaya başlandı. Bu durumda sıkıntı yaşamamak için, düzenli fatura ve ödeme takibini yapmanız gerekiyor.

Su faturası hesaplanırken, hane içerisinde tüketilen tonaj üzerinden hesaplanması yapılır fakat ek ücretlerde konularak kabarık bir su faturası ile karşı karşıya kalıyoruz. Genel olarak formül çıkartılması gerekirse;

Su Faturası = Tüketilen m3 miktarı x m3 birim fiyatı + Diğer kalemler ( ücretler )

Su faturasında esas alınan tüketilen tonaj fiyatıdır. m3 cinsinden hesaplanan su, birim fiyatıyla çarpılmaktadır. Suyun birim fiyatı ise, şehirden şehre farklılık göstermektedir. Bunun altında yatan neden ise, tedarikçi firmalardan kaynaklanmaktadır. Devlet fatura kesim rolünde, oldukça büyük bir etkisi olmasına rağmen tedarikçi firmalarda faturanın düzenlenmesinde etkilidir.

Tedarikçi firmaların belli bölgelerde, halkın durumu da göz önünde bulundurulduğunda ücretlerde değişikliğe gitti gözlemlenmiştir. Doğu bölgesindeki su fiyatı ile batı bölgesindeki su fiyatının, eşit olmaması da bu sebepten kaynaklı olarak gösterilebilir. Ayrıca diğer kalemler adı altında, belli oranlarla hesaplanan gider türleri mevcuttur. Diğer kalemler olarak nitelendirilenler ise;

  • Su Tarifesi
  • Sayaç Bedeli
  • Su Hizmetlerinin Tarifesi
  • Su Güvence Bedeli
  • Atık Su Bedelleri
  • Atık su Deşarj Bedeli
  • Analiz Fiyatları Bedeli
  • Kanal Hizmeti Bedelleri
  • Su Borusu Test Laboratuar Bedeli
  • Tankerlerle Su Taşıma İzi Belgesini Bedeli

Tek düze harcadığınız m3 cinsinden hesaplama yapılsaydı, şuan ki faturanızdan oldukça düşük bir fatura ile karşı karşıya kalırdınız. Kredi kartı ile su faturası ödeme yöntemi kullanırken de, oldukça rahatlıkla halledebilirdiniz. Gönül rahatlığının bozulduğu diğer kalemler adı altında yaptırılan ücretler ise, birçok bölgede değişiklik göstermektedir. Tedarikçi firmaların bölgeden bölgeye değişiklik göstermesinden kaynaklı, diğer kalemler adı altında alınan ücretlerde keza aynı şekilde değişime uğrar.

Su faturasının çok fazla gelmesinden hoşnut olmayan bireyler, bir faturaya 1 yıl içinde itiraz hakkına sahiptir. O yüzden online fatura ödeme sistemi kullanarak, faturanızı da kaybetmeyin ve hoşunuza gitmeyen tekrar incelenmesini talep ettiğiniz durumlarda 1 yıl içerisinde itirazınızı yapın. Bu süreçlerde yanınızdaki en büyük dostunuz, online kredi kartı ile ödeme yöntemidir. Bu şekilde kartınız akıllı olsa bile, her ay ne kadar harcadığınız ve harcadıklarınızın neye gittiğinin de hesabını tutabilirsiniz. Sayacınız ister akıllı isterse de eski tip sayaç olsun, online ödeme yöntemi kullanarak ay bazında ve m3 cinsinden ne kadar harcadığınızın takibini kolaylıkla yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı