KREDİLER

Kredi İçin Kimler Kefil Olabilir?

Kredi İçin Kimler Kefil Olabilir?

Her insanın; deyim yerindeyse, biraz daha fazla paraya ihtiyaç duyduğu bazı özel durumlar olur zaman zaman. Düğün yapmak, ev almak, araba yenilemek, tatile çıkmak gibi durumlar buna birer örnek. Böyle durumlarda, birçok insan, genelde ya birikimlerinden faydalanır ya da bütçesine göre plan yapar. Hepimiz sevdiklerimiz için her şeyin en iyisini, en güzelini isteriz. Bu nedenle çoğu zaman bunun için çalışır, çabalarız.

Bahsedilen örneklerde de her şeyin en iyisi ve güzeli için uğraşır birçok kişi. Fakat bazen beklenmedik sorunlarla karşılaşmak da mümkün. İşte bu gibi durumlarda, yani mevcut olan paranın yetmediği anlarda, biraz daha fazlası için ilk başvurulan yöntemlerden birisi de bankaya gidip kredi çekmek. Kredi çekme işleminin, çoğu zaman maddi olarak faydası olduğu bir gerçek.

Fakat kredi çekebilmek için ya da kredi başvurusu yapabilmek için, bankaların belirlediği bazı şartlara uygun olmak veya bu şartları yerine getirmek gerekir. Bankalar krediler için bazen de kefil ister. Kefil olma şartları nelerdir, kredi için kimler kefil olabilir?

Kefil Nedir?

Kefil; birilerinin alım satım işlemleri sırasında, alım işlemini gerçekleştiren kişinin parayı ödememesi veya gerekli olan şartları taşımıyor olması durumunda, o kişi yerine parayı ödemeyi kabul eden kişidir. Sözleşmelerdeki kefaletin geçerli olabilmesi için;

  • Kefalet işleminin yazılı olarak yapılması
  • Borçluya kefalet edilen miktarın sözleşmede belirtilmesi gerekir.

Banka Kredilerine Kefalet Nasıl Uygulanır?

Türkiye’de banka kredilerinde; kefil olma işlemi iki şekilde gerçekleşir; birincisi Adi Kefil, ikincisi Müteselsil Kefil.

Nasıl Kefil Olunur?

Örneğin, konut kredisi çekecek olan birisine kefil olma durumu söz konusu. Bu tip kredilerde genelde ev teminatı olduğu için bankalar kefil istemez, fakat istisna olan bazı durumlarda kefil de istenebilir. Bu durumlar şu şekilde olabilir;

  • Kredi kullanacak olan kişinin aylık gelirinin olmaması
  • Geçmiş dönemlerde ki ödemelerin düzensiz olması ya da kanuni takip bulunması
  • Kredi kullanacak kişinin, herhangi bir kredi geçmişi olmaması.

Kefil Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Verilen örnekten devam ederek, konut kredisinde kefil olmak için gerekli olan şartları şu şekilde özetleyelim;

  • KKB düzeni ve gelirin yeterli olması
  • Aynı ilde ikamet ediyor olması
  • Kefil olarak gösterilen kişinin, kefil olma şartlarını içeren kağıdı imzalaması.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı