KREDİLER

Kredi Dosya Masrafını Geri Alma

Kredi Dosya Masrafını Geri Alma

Birçok insanın geçmiş zamandan kredi başvurusu yaparak bankalardan kredi aldıkları bilinir. Bu kredi talep edilmesi durumunda bankalar tarafından müşterilerden alınan dosya masrafları alınan yargı kararları gereği kredi sahiplerine geri ödenmesine karar verilmiştir.

Bu karar ile birlikte dosya masrafı ödeyen herkes bu masrafın iadesini sağlamak için çeşitli yollara başvurması gerekir.

Banka Şubesine Başvuru

Öncelikle kredi çekilmesi sırasında tüketiciye verilen ödeme planının olması gerekir. Bu ödeme planı var ise işlemler daha kolay bir şekilde halledilebilir. Fakat bu mevcut ödeme planı müşterinin elinde yoksa ilgili krediyi çektiği banka şubesine yazılı bir şekilde başvuru yaparak bu belgelerin temin edilmesi istenir.

Bu başvuruya banka şubesinin kayıtsız kalması mümkün değildir. Bu belgelerin temin edilmesi ile birlikte banka şubesine ilgili kredinin tüm bilgileri yazılarak yazılı bir dilekçe ile dosya masraflarının kendisine iade edilmesi talep edilir.

Yazılı Başvuru Sonrasında İzlenilecek Yol

Banka müşterilerinin banka şubesine yapılacak olan yazılı başvuru sonrasında cevabı yasal sürede alınması sonrasında para kişiye ödenmesi gerekir. Elbette birçok banka bu başvurulara olumlu yanıt vermez.

Bu durumda ise 2000 Türk Lirası altındaki tüm masrafların iadesi için ilçe hakem heyetlerine başvurulması gerekir. Bu miktarın üstündeki miktarlara ise İl hakem heyetleri başvuruları sonuçlandırır.

Bu başvuruların yapılamasının ardından yaklaşık olarak 3 ile 6 ay arasında bir süre sonrasında dosya masrafları tüketici hakem heyeti aracılığı ile ilgili bankadan alınarak kredi sahibine verilir.

Birçok Dosya Masrafı İçin İzlenecek Yol

Kredi talep eden kişi her bir kredi için ayrı bir başvuruda bulunması zorunludur. Bu başvuruların meydana gelmesi ile birlikte özellikle izlenecek yol ve yöntem son derece önemlidir.

Bankalar bu dosya masraflarını ödememek için her türlü yasal boşluklara sığınabilir. Fakat bu konuda alınan emsal kararlar mevcuttur. Bu kararlar doğrultusunda başvuruları yazılı bir şekilde yasal mevzuata uygun bir halde yapılması zorunludur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı