KREDİLER

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Bankalar, kredi kullandırırken bazı kriterlerin yerine getirilmesini isterler. Bankalar tarafından kredi kullanırken istenen belgelerin yanı sıra, kredi kullanmak isteyen kişilerin istenen bu kriterlere sahip olmaması, kredi başvurusunun olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olur.

Kredi Notunun Yüksek Olması:

Bankalar kredi onayı verirken, en çok kredi notuna önem verirler. Bankalar için kişilerin ödeme alışkanlıklarını büyük ölçüde belirleyen kredi notu, kullandırılan kredinin geri ödeme riskini büyük ölçüde belirlediğinden, kredi notu düşük olan kişilere kredi onayı verilmeyecektir. Bu nedenle kredi notunun yüksek olması, bankaların kredi onayı verirken en çok dikkat ettiği kriterlerden biridir.

Aylık Gelir:

Bankaların kredi kullandırırken, kredi notu kadar önemsediği kriterlerden bir tanesi de, kredi başvurusu yapan kişinin aylık geliridir. Başvuru yapılan kredi tutarı ile kişinin aylık geliri arasında olan uyumsuzluk, kredi başvurusunun onaylanmamasına neden olacaktır. Bankalar yapılan kredi başvurusu sırasında, kişinin aylık gelirini gösteren gelir belgesini isterler.

Bankalar tarafından önemsenen kriterlerden bir tanesi de, kişinin düzenli gelirinin olmasıdır. Bu anlamda, kredi çekebilmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekiyor sorusu büyük bir öneme sahiptir. Bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişinin bir işyerinde en az 6 ay sigortalı olarak çalışmasını isterler.

Bunun en önemli nedeni ise, kişinin düzenli bir işe ve düzenli bir gelire sahip olduğunu kanıtlamasıdır. Bu nedenle bir işyerinde 6 aydan az çalışan bir kişinin kredi başvurusunun onaylanmama ihtimali yükselecektir.

Mevcut Borç Durumu:

Kredi başvurusu yapan kişinin, mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının miktarı da, kredi başvurusunun onaylanmasını etkilemektedir. Özellikle var olan banka borçlarının, aylık geliri aşması durumunda, kredi başvurusu olumsuz olarak değerlendirilir.

Ancak kişinin aylık gelirinin yüksek olması ve aylık gelirin borçları karşılayabilecek durumda olması, kredi başvurusunun onaylanması ihtimalini yükseltir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı