KREDİLER

Kredi Borcumu Düzenli Ödediğim Zaman Bana Yararı Nedir?

Ülke ekonomisinin ayakta kalması için gerekli finans kaynağını belirli bir kar payı karşılığında sağlayan bankalar, büyük çaplı şirketlerden Kobilere hatta ödeme gücü olan bütün herkese kredi kullanma imkanı sunmaktadır. Giderek zorlaşan yaşam şartları, insanların para biriktirmesinin hayli güç duruma gelmesi, bankaların “sıcak para” olarak tabir edilen hazır parayı o an sunması kredi kullanım oranlarında hayli artışa neden olmuştur. Mortgage sisteminin çıkmasıyla özellikle ev alımında kredi kullanım oranı hayli artmıştır. Ancak bankalar da her istenildiğinde kredi vermemekte olup, kredi kullandırırken bazı noktalara dikkat etmektedirler.

Kredi Notu Nedir?

Bankalarla veya resmi olarak borçlanmış olduğunuz tüm kurumlarla alakalı finans geçmişinizin KKB isimli ortak kuruluşta toplanması ve analiz edilmesiyle ortaya çıkarılan puanlama yöntemi sonucunda ortaya çıkan puan sizin kredi notunuzu belirlemektedir.

Kredi Notunun Önemi Nedir?

Kredi notu, ilerde kredi çekmek istediğinizde baz alınan en önemli unsurdur. KKB de toplanan geçmiş ödemeleriniz ve hakkınızdaki diğer verilerin toplanarak analiz edilmesi sebebiyle bankaların en ağırlık verdiği ve dikkat ettiği konudur. Bu yüzden ilerde kredi çekmeniz gerektiğinde mağdur olmamak adına kredi ödemelerine dikkat etmeniz, kredi notunuzun olumlu yönde etkilenmesini sağlayacaktır. Böylelikle krediye ihtiyaç duyduğunuzda bankalardan red cevabı almayacak hatta bankaların size kredi teklifi sunduğunu göreceksiniz.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin

Kredi notunu yüksek tutmanın en basit yolu, düzenli yapılan ödemelerdir. Yapılan düzenli ödemeler kredi notunu %35 e kadar etkilemektedir. Kredi kartınıza ait borçlarınızı aksatmadan ödemeniz de kredi notunuza artı olarak yansıyacaktır. Kart borcunuzun hiç olmazsa asgari tutarını ödemeniz, kredi notunuzun düşmesine engel olacaktır. Ancak kredi notunuzun kısa zamanda muazzam bir yükseliş göstermesini istiyorsanız, mevcut kredi borcunuzu vadesi gelmeden ödemeniz oldukça işinize yarayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı