KREDİLER

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi?

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi?

Bankalar kredi puanı yüksek müşterilerine kredi kullandırırken risk faktörünü az olarak görürler. Kredi puanı düşük ya da sınırda olan müşterilerinden ise birtakım şartları yerine getirmelerini isterler.

Kefil İstemek

Bankalar, müşterinin kredi kullanması konusunda kararsız kaldığı durumlarda müşterilerinden kefil talep edebilirler. Kefil isteme bankalar için bir nevi teminattır. Müşterinin borcunu ödememesi durumunda borç kefilden tahsil edilir.

Herkes Kefil Olabilir Mi?

18 yaşını doldurmuş, düzenli bir geliri olan ve bu geliri belgeleyebilen herkes kefil olabilir. Kefil olan kişi ile kredi çeken kişi arasında bankaların nezdinde bir fark yoktur. Müşteri sınırda ve ya düşük bir puana sahip olduğu için kefil talebinde bulunan banka, kefilin yüksek bir kredi puanına sahip olmasını ister. Yasal takip sürecinde olan, kredi puanı düşük olan bir kefili bankalar kabul etmeyebilir.

Banka kredi kullanan müşteriden kefil talebinde bulunursa müşterinin kendisine kefil olmasını istediği birey kefil olmadan önce krediyi kendi çekmiş gibi düşünmelidir. Krediyi kullanan müşteri kredi taksitlerini aksattığında banka kefili ulaşıp durumdan haberdar edebilir. Kefil, kredi kullanması için kefil olduğu banka müşterisinin yasal takibe düşmesi durumunda doğacak avukatlık ücretlerinden, faizlerden de yasal anlamda sorumludur.

Kefil Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Birey kefil olmadan önce krediyi çeken müşteriden hiçbir farkı olmadığını, borcun tamamından sorumlu olduğunu, müşterinin kredi taksitlerini aksatması ya da ödememesi durumunda kendi kredi puanının da olumsuz etkileneceğini bilmelidir.

İpotek İstemek

Bankalar müşterinin kredi kullanması konusunda kararsız kaldığı durumlar da müşterilerden sahip oldukları taşınmazın ya da aracın ipotek edilmesini isteyebilirler. Müşteri bankanın bu şartını kabul ederse banka, müşterinin taşınmazına ya da aracına ipotek koyar. Müşteri borcunun son taksitini ödeyene kadar banka taşınmazın ya da aracın üstüne koyduğu ipoteği kaldırmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı