KREDİLER

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Krediye başvuru yapmadan önce ödeme yapmamanız halinde doğabilecek durumları göz ardı etmemeniz gerekir. Çünkü kredi kullanıp geri ödemesini yapmamanız durumumda geri yaptırımları olacaktır.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum

Kredi borcunuzu ödeyemediğiniz zaman bankalar nezdinde olumsuz sivil kaydı bildiriminiz yapılır. Bu da tekrar bir kredi çekmek istediğinizde yada bankadan başka bir ürün kullanmak istediğinizde olumsuz sonuçlanacak demektir. Yasal takibe düşmeniz halinde merkez bankasının kara listesine girecek olup 5 (beş ) yıl süre içinde yeniden kredi kullanamayacaksınız demektir. Yasal takip öncesinde üç aylık bir sureniz bulunmaktadır. Bu takip eden üç ay içerisinde ödememeniz halinde yasal takip süreciniz başlatılacaktır.

Yasal Takip Öncesi Kredi Yeniden Yapılandırılabilir Mi?

Yasal takip öncesinde 90 günlük idari takip sureciniz olacaktır. Bu süreçte banka sizden geciken taksitlerin tamamını ödemenizi ister. Sizin ödeme gücünüz tek seferde 90 günlük taksit ödemesini karşılamıyorsa bankanızla görüşüp yeniden yapılandırma talep edebilirsiniz. Yeniden yapılandırma kredi borcunuzu ödeyemediğinizde kredinizin yapılandırdığınız gündeki faizden hesaplanarak yeniden taksitlendirilir ve ödeme günleriniz takip eden ayda başlar. Bu da sizin borcunuzu gecikmeden çıkmış bir şekilde ödemeye devam etmeniz anlamına gelmektedir.

Kredi Borcu Ödenmezse

Kredi borcunuzu ödeyemediniz yapılandırdınız fakat yine ödeyemediyseniz yasal takip sureciniz başlar, bu süreç başladığında beş yıl süre ile artık hiç bir bankadan kredi kullanamayacaksınız demektir

Bankaların kara listesine girmiş olacağınızdan kredi sicilinizde kırmızı çizgi yemiş olarak görüneceksiniz. Beş yıldan önce sicilinizden silinemeyeceği için herhangi bir kredili ürün kullanamayacaksınız demektir. Kredi borcunuzun ödenmemesi her durumda sizin zararınıza olacak bir durum olup, ödeme seçeneklerine uygun bir şekilde ödemelerinizi düzgün yaparak kredi puanınızı her zaman üst seviyede tutmanız bankalar nezdinde sizin olumlu müşteri olmanızı sağlayacak ve kullanmak istediğiniz her ürün için önceliğiniz olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı