KREDİLER

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi başvurusunda bulundunuz fakat reddedildi. Bunun birden fazla sebebi olması ile birlikte arka arkaya başvuru yapmış olmanız da kredinizin otomatik olarak reddedilmesine sebep olacaktır.

Kredi Başvurusu Reddedilme Sebepleri

Kredi başvurunuzun reddedilmesinin birçok sebebi vardır, bunların başında belirttiğiniz gelirinizi belgelendirerek ispatlayamamanızdır. Örneğin kredi başvurusu yaparken gelirinizin 4.000,00 TL olduğunu belirttiniz. İş yerinizin SGK’nızı ödediği tutar ise asgari ücret olarak görünüyor. Bu aşamada gelirinizin 4000 TL olduğunu ispatlamak için bir maaş yazısı almanız gerekecektir. Maaş yazısını alamamanız halinde geliriniz belgelenmeyecektir. Kredi başvurunuz reddedilecek ya da asgari maaşınıza ne kadar kredi çıkıyorsa o rakam tarafınıza bildirilecektir.

Düzensiz Ödeme

Ödeme alışkanlıklarınızın düzensiz olması kredinizin reddedilmesinde önemli rol oynamaktadır. Banka sizin ödeme geçmişinize baktığında ödemelerinizin düzensiz, geç, asgari tutarın altında yada asgaride ödendiğini görecektir. Düzensiz ve geç ödediğiniz her ay kredinizin onaylanmasını neredeyse imkansız hale getirecektir.

Düşük Kredi Puanı

Kredi puanınızın düşük olması da kredinizin reddedilmesinde önemli rol oynamaktadır. Çünkü bankalar siz kredi çekmek istiyorum dediğiniz andan itibaren ilk olarak kredi puanınıza bakacaktır. Bankalar nezdinde belirlenmiş kredi puanının altında kaldıysanız puanınızı yükseltmeden başvuru yapmanız kredinizin reddedilip puanınızın biraz daha düşmesine sebep olacaktır.

Başka bir bankada, ödemeye devam ettiğiniz bir krediniz daha varsa krediniz yine reddedilebilir. Ödeme alışkanlıklarınız düzgün ve kalan borcunuzun azaldıysa krediniz onaylanabilir ama genel olarak bankalar bir kredinizin ödemesi bitmeden yeni bir kredi verme taraftarı değildir.

Kara Liste de Kredi Reddi

Daha önce kredili bir ürün kullanıp ödeyemediyseniz ilk doksan gün idari takipte kalırsınız. Doksan günlük idari takip süresi dolana kadar ödemenizi gerçekleştirememeniz halinde dosyanız banka tarafından yasal takibe aktarılacaktır. Yasal takibe aktarıldığınız andan itibaren bankalar nezdinde olumsuz sicil kaydı bildiriminiz yapılacak ve kırmızı kalem denilen uygulamaya yani kara listeye gireceksiniz. Borcunuzu ödeyip başlatılan yasal takibi kapatmanız durumunda kırmızı kalem ibaresi beş yıl süre ile kredi sicilinizde kalacak ve kredi çekmenizi olanaksız hale getirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı