KREDİLER

Kredi Başvurusu Neden Kabul Edilmedi?

Neden Kredi Alamıyorum?

Tüm kriterleri karşılıyor olsa da kredi alamayan kişiler bir hayli fazla. Kredi kartı ya da kredi talebi için başvurularda; kredi almadan daha evvel başvuru yaptığınız bankanın müşteriler için belirlediği kredi değerlendirme sürecinden geçmeniz gerekecektir.

Tüketicilerin “Neden kredi alamıyorum ?” gibi aklını kurcalayan sorularına bankalar, “Başvurunuz kredi çekebilmeniz için uyumlu bulunmamıştır” veya buna benzeyen sözler ile yanıt verir. İşte tarafınıza yapılan bu açıklamanın yapılmasına sebep olan ve en sık rastlanılan ret nedenlerinden bir bazıları:

Kredi Başvurusu Neden Kabul Edilmedi?

Başvurunuz kabul edilmemiştir, çünkü başvuru anında düzenli bir gelir beyan edilmiş olsa da, başvuru sahibi geliri belge ile kanıt etme işlemlerini yapmakta üşenmiş ve başvurusuna bordro eklememiştir. Gelir belgelenmiş olsa da, başvuru sahibinin talep ettiği kredi miktarı ile belgelemiş olduğu geliri arasındaki uyumsuzluk söz konusudur.

Gelir belgelenmesine rağmen başvuru adına KKB veritabanında yapılan sorgulama sonucu kişinin halihazırda ödemekte olduğu farklı kredileri bulunduğundan, başvuruda bulunulan banka yeni bir kredi talebini riskli bulmuştur.

Banka Ödemelerinde Aksama

Başvuruda bulunan kişinin başka bankada kredi ödemeleriyle alakalı devam etmekte olan bir aksama söz konusuysa, başvuru yapılan banka, farklı bir banka ile sorun yaşayan müşteriye kredi vermeyecektir. Bir gecikme durumu söz konusu olmasa bile, başvuru yapan kişinin son bir sene içerisinde kredi veya kredi kartı borçlarını geri ödeme hareketlerine bakılarak çok fazla tutarsızlık söz konusuysa da başvuru reddedilir. Başvuru sahibinin mevcut işyerin de çalışmaya başlamış olma süresi kredi çekmesi adına yeterli bulunmamıştır.

Kredi Çıkmasını Etkileyen Diğer Etmenler

Başvuru yapan kişinin daha önceki kredi performansı hususunda KKB kayıtlarında bir referansın bulunmuyor olması durumunda ve mevcut iş yerindeki çalışma zamanının 6 aydan az olması halinde başvuru reddedilir.

Başvuru sahibinin daha önce kredi veren başka bir banka tarafından idari takibe alınmış olduğuna dair kaydına rastlandığı durumlarda kredi başvurusu reddedilecektir. Başlatılmış olan idari takiplerle ilgili kayıtlar borcun son taksitinin ödenmesinden sonra 5 yıl ödenmeyen borçlarda ise 10 yıl süreyle saklanır.

Başvuru yapan kişi geçmişte bir kimseye kefil olmuş, kefil olduğu kişi ise geri ödemelerini yapamamış ve bu sebepten dolayı borç sahibi, hem de kefil hakkında takip başlatıldığı durumlarda da kredi başvurusu reddedilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı