KOSGEB

KOSGEB Bünyesinde 50 Bin TL Kredi ve Başvurular

KOSGEB Bünyesinde 50 Bin TL Kredi ve Başvurular

KOSGEB bünyesindeki 50 Bin TL değerindeki hibe krediler için başvurular başladı. 50 Bin TL’lik kredi için yeni koşullar oluşturuldu. 20 Şubat 2017 başvuru tarihi olarak açıklandı. Eskiden KOSGEB hibe kredi almak için Uygulmalı Girişimcilik Eğitimi almak zorunluyken artık değil. Ayrıca Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası da gerekli koşullar arasından çıkarıldı.

KOSGEB’in bir çok destek projesinde, kredi desteği alabilmek için sermaye bulmak yada daha önce işletme açmak gerekirken, bu sene KOSGEB 50 Bin TL hibe kredisi için bu koşullar gerekli değil. Fakat KOSGEB hibe kredisi başvurusunu daha önce üç kez yapan ve bu destek kredisi başvuruları geri çevrilen kişiler tekrar başvuru yapamıyorlar.

KOSGEB 50 Bin TL hibe kredisi için geri ödeme söz konusu değilken, 100 Bin TL kredi almak isteyenler için ise geri ödeme durumu söz konusu. KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme) başkanı Recep Biçer’in yaptığı açıklamaya göre hibe kredisi almak için bazı koşulların değiştiği vurgulandı. Artık KOSGEB hibe kredi alabilmek için Girişimcilik eğitimi almak ve bu yönde herhangi bir sertifikaya sahip olma zorunluğu ortadan kaldırıldı. Ayrıca işletme açmış olma zorunluluğu da yok.

İşletme sahibi olmak isteyenler daha önce işletmeyi açıp, her türlü harcamayı yaptıktan sonra, KOSGEB’in istediği faturaları düzenleyip hibe kredi alabiliyordu. Artık KOSGEB desteği almak için harcama yapma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. KOSGEB hibe kredi desteğinden yararlanmak için iş planı hazırlayıp KOSGEB’e başvurmak gerekiyor. Proforma faturası ile yapılan bu başvuru KOSGEB tarafından onay almalı. İş yeri için gereken demirbaşları almadığınıza dair gerekli olan proforma fatura kesinlik ile şart. KOSGEB tarafından onaylanan başvuru sonrası kredi alabilir faturada geçen eşyaları temin edebilirsiniz.

İşletme onayından sonra 90 gün içerisinde şirketinizi kurma ve KOSGEB’e kayıt ettirme zorunluluğu vardır. KOSGEB hibe kredisi için düzenlenen yeni koşullar 1 Şubat 2017’de hayata geçmiş bulunmakta. Daha önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılan ve sonrasında işletme açan kişiler için KOSEB’e son başvuru tarihi 31 Aralık 2017 olarak belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı