SİGORTA

Konut Sigortası İle İlgili Önemli Bilgiler

Konut Sigortası İle İlgili Önemli Bilgiler

Birçok insan hayatı boyunca çeşitli olumsuz koşullar sebebiyle kötü olaylara maruz kalır. Bu kötü olayların önlenmesi veya ortaya çıkacak zararların giderilmesi amacıyla insanlar tarafından çeşitli tedbirler alınabilir. Bu tedbirlerin başında ise özellikle konutlarda yapılan özel sigortalar gelir. Ev sahiplerinin konutları için yaptırdıkları bu özel sigortalar birçok olumsuz durumda dolayı ev sahiplerini korur ve maddi olumsuzlukların ortaya çıkmasına engel olur.

Konut Sigortası Neden Yaptırılır?

Birçok ev sahibi zaman zaman ortaya çıkan doğal afet, hırsızlık ve bunun gibi olumsuz durumlar karşısında riskleri ortadan kaldırması için sigorta kapsamında risklerin karşılanmasını sağlar.

Hangi Riskler Kapsam İçerisinde Değerlendirilir?

Konut sahipleri tarafından yaptırılan konut sigortalarında esas amaç ortaya çıkacak olan riskli durumlar karşısında konut sahiplerini korumaktır. Bu felsefe ile çalışan konur sigorta şirketleri genelde belirli sigortaları paketler halinde satışa sunar. Fakat kişi istemesi ve talep etmesi halinde sigorta kapsamı da talep edildiği üzere genişletilebilir. En başta konutlar doğal afetlerden dolayı oluşabilecek sorunlardan dolayı konut sahiplerini korur. Bunun yanında Yangın, Hırsızlık, değerli eşyaların korunması, elektrik hatlarında meydana gelen hasarlar gibi birçok husus konut sigortası kapsamına alınabilir.

Kapsam Dışında Olan Durumlar Nelerdir?

Konut sahiplerinin talep etse de sigorta kapsamı içerisine giremeyecek durumlar vardır. Bu durumlar halk hareketleri, iç savaş, normal savaş, nükleer risk ve ev eşyalarından dolayı meydana gelebilecek hasarlarda konut sigortası zararları karşılamaz.

Konut Sigortalarında İndirim Durumu

Her yıl talebe göre yenilenen konut sigortalarında herhangi bir olumsuz durum meydana gelmez ise indirim yapılır. Bu durumda konut sahipleri daha uygun bir bedel ile konut sigortalarını yenileyebilir. Bununla birlikte eşya muafiyeti de konut sigortalarında ortaya çıkan bedeli daha aşağıya çekebilme durumunu ortaya çıkartabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı