KOSGEB

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar ve şartları

Halkbankası, Akbank, İşbankası, Şekerbank, Denizbank Vakıfbank benzeri pekçok kamu ve özel sermayeli bankalar kentsel dönüşüm kredisi vermeye devam etmektedir. Tehlikeli yapıdaki binaların yıkılarak tekrar yapılması manasına gelen Kentsel dönüşüm amaçlı bankalar kredi ürünleri hazırlamakta ve kredi müracaatında bulunmak isteyen müşterilerine özel krediler vermektedir.

Devlet aracılığıyla faiz desteğinden istifade etmek isteyenler için bütün ayrıntılarıyla Kentsel dönüşüm kredisi 2017 şartları ile kredi veren bankalar..

Bankaların kentsel dönüşüm kredisi kampanyaları

Devlet katkısı alabileceğiniz ve anlaşmalı olan bankalardan yapacağınız müracaatlar ile en uygun faizli mortgage kredilerini alabileceğin kredi kampanyalarıyla ev sahibi olabilirsiniz. Tehlikeli alanda yer alan ve tehlikeli yapı raporuna sahip olan herkesin yararlanabileceği kentsel dönüşüm hakkını kullanmak isteyenler anlaşmalı bankalara müracaat ederek uygun faizli ev kredisi alarak eski binasını yıkıp yerine yeni evini yaptırarak yeni ev sahibi olabilmektedir. Bilhassa tehlikeli alanlarda yıkılmaya yüz tutmuş binaların yenilenmesi amaçlı hayata geçirilecek olan kentsel dönüşüm kredilerine müracaat yapacak bireylerin en az 1 sene süresince yıkılması planlanan evin sahiplerine ve kiracı ayni hak sahipleri bu kredilerden yararlandırılır.

Ayrıca yıkılacak olan konutun yerine yeni ev almak isteyenler de aynı kredi kampanyasından yararlanabilirler. Bakanlık aracılığıyla onaylanan riskli yapı için yıkım kararının verilmesi ve yıkımının gerçekleştirilerek evini yeniden inşa etmek isteyen ev sahipleri için verilen kredi ürünlerini alabilmek için bankaların devletle anlaşmasının  yer alması lazımdır. Bu biçimde devlet desteğinden istifade ederek şehirsel dönüşüme tabi olabilirsiniz.

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır?

Yukarıda da bilgisine yer verdiğimiz gibi öncelikle kentsel dönüşümden yararlanacak hak sahipleri tehlikeli alanlar olarak belirlenmiş bölgelerde ve riski raporuna sahip evleri en az 1 sene süresince oturmaları şartıyla yıkılması tahmin edilen ve yıkımı amaçlı kentsel dönüşüme giren evleri için bankalara dilekçe ve gereken belgeler ile müracaatta bulunarak kampanyalardan yararlanabilir.

Yapacağınız müracaatlar ile böyle devlet desteğinden yararlanabilecek ilk adımı atmış olursunuz ve bankaların kampanyalarından yararlandırılırsınız. Yapacağınız başvurularda bilhassa sizden istenecek müracaat dilekçenizi bankalardan tedarik edebilirsiniz. Gereken dilekçeyi buradan da tedarik edebilirsiniz.

Ayrıca sizden istenecek olan riskli mimari formunuda almanız gerekecektir. Bu belgeyi ise müracaatta bulunduğunuz bankaların anlaşmalı kuruluşları aracılığıyla da alabilir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla yetkilendirilen kurumlar aracılığıyla da binanızın riskli mimari olduğuna konusunda belgeyi tedarik edebilirsiniz.

Bankaların faiz oranları ve koşullarını incelemek isteyenler aşağıda irtibatlarını verdiğimiz bankaları kampanyalarını inceleyebilirler;

  • Denizbank buradan haber alabilirsiniz.
  • Vakıfbank bu sayfadan bulabilirsiniz.
  • Halbank müracaat ekranı tıklayınız.
  • Akbank şehirsel dönüşüm kredisi için tıklayınız.

Gerekli olan bu 2 belgeyi almanız kentsel dönüşüm kredisi başvurularında istenen en mühim evraklardır. Bu belgeler ve evin tapusu ve kimlik belgenizi müracaatları yapacağınız Alt yapı ve kentsel dönüşüm müdürlükleri ya da Çevre ve şehircilik müdürlüklerine ibraz ederek gereken incelemelerin yapılmasını başlatabilirsiniz. Gereken incelemeler sonucu olarak eksik ya da ters beyanda bulunanların belgeleri tamamlanması için tapu müdürlüklerine geri gönderilir eksikler tamamlanır ya da onay verilemez şayet bütün aşama böyle işletilmektedir.

Hak sahibinin yapacağı müracaatları Tehlikeli Yapı Tespit Raporu ile tehlikeli olduğu belirlenmiş binalarda 2/3 oy çoğunluğu ile dönüşüm kararı alınırsa bu aşamadan sonra hak sahipleri aracılığıyla müteahhit şirket belirlenir ve şirket aralarında yapım sözleşmesi imzalanır bütün bu aşamalardan sonra kentsel dönüşüm kredisi veren anlaşmalı bankalara kredi müracaatında bulunulur. Bankaları gereken incelemeleri yapılmış ile ilgili yıkım kararı çıkan binalar için hak sahiplerine kampanyalarında uyguladıkları faiz oranları ve ödeme seçeneklerini uygulayarak kredi verirler.

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla kentsel dönüşüm kredisi vermek amaçlı anlaşma yapan ve anlaşmalı olan bütün banka şubelerini öğrenmek isterseniz kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar sırasıyla; Türkiye Vakıflar bankası, Türkiye Finans bankası, Deniz bank, Halk bankası, Türkiye İş bankası, Yapı Kredi, TEB, Akbank, Bank Asya, Şeker Bank, Garanti Bankası, Kuveyt Türk, T.C. Ziraat bankası, Albaraka, Finans bank, Alternatif bank, ING bankalarıdır.

Tüm bu bankaların verdiği Kentsel dönüşüm kredilerinin faiz oranlarını ve geri ödeme alternatifleri görmek için bankalara müracaatta bulunabilirsiniz.

Kentsel dönüşüme giren ve Bakanlık tarafından yıkımına kesin olarak karar verilen ev sahipleri, anlaşmalı olan ve kentsel dönüşüm kredisi veren bankaların şubelerine müracaatta bulunarak en çok 125 bin TL 120 ay vadeli ve uygun faizli ev kredileri alabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı