SİGORTA

Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark

Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark

Yeni araç sahiplerinin çok ikileme düştüğü bir konudur. Aralarındaki en önemli fark trafik sigortasının zorunlu olup kaskonun isteğe bağlı olmasıdır. Trafik sigortası yapılmaz ise cezai işleme tabii tutulur. Kaskoda bu durum geçerli değildir. Trafik sigortası aslında karşı tarafı sigorta altına alır.

Örneğin iki aracın kazaya karışması durumunda sizin aracınızın sigortalı olması durumunda karşı tarafın maddi ve bedenen zararları ödenir.

Trafik sigortası çeşidi ve yanında alınan ek paketler kaskoya göre daha çeşitlidir. Kasko, zorunlu trafik sigortasına göre daha pahalıdır ve daha lüks araçlarda tercih edilir. Risk esnasında doğabilecek hasarları karşılama limitleri farklıdır.

Bir Araca Kasko Yaptırılırsa Trafik Sigortası Yaptırılması Zorunlu Mudur?

Bir aracın kasko yaptırılması dahilinde trafik sigortasından muaf olması söz konusu değildir. Araç hem zorunlu trafik sigortası hem de kasko yaptırabilir Kasko trafik sigortası yerine geçmez.

Kasko sizi korurken trafik sigortası karşıyı korur bu yüzden karşı tarafta zorunlu trafik sigortası olmazsa siz mağdur olursunuz bunun için trafik sigortası zorunlu hale gelmiştir.

Karşı taraftaki aracın hasarını karşıladığı için sigorta şirketleri riskli grup araçlardan daha fazla zorunlu trafik sigortası primi talep ediyor.

Kasko Trafik Sigortasına Göre Neden Pahalı?

Kasko poliçeleri arasından dilediğinizi seçerek avantajlarından faydalanabilirsiniz. Trafik sigortasına göre farklı olarak şunları karşılar;

  • Boyasız göçmüş Kaporta Düzeltme,
  • Boya Tamiri: Tampon sıyrıkları, kapı vurukları, anahtar çizikleri),
  • Hasarlı boya tamiri atık tamiri.(Hasar görmüş çamurluklar vs. ),
  • Ön ve arka cam kırık tamiri.(Tüm kırık tiplerini kapsıyor),
  • Bazı paketlerde leke çıkarma. (Her şirkete göre leke çapı değişmekte),
  • Plastikten yapılmış tampon tamiri.(Eksik, göçük, kopuk, yırtık parçalar)

Gibi olayları karşılarken trafik sigortası denilen gibi kaza durumunda araç sürücüsünün sigortası var ise karşı tarafın maddi hasarını karşılar.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hakkari merkezden ben kemal. Merhaba paylaşımınız harbiden hayran edici, teraziye tıkladım 08-02-2017 18:01:11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı