KREDİLER

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kredi puanı müşterinin, kullandığı bankacılık ürünlerini (kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı) ödeme performansına göre belirlenir. Bu ürünlerin kullanımı sonrası müşteri ödemelerini düzenli olarak gerçekleştiriyorsa kredi puanı yüksek olabilir.

Ancak müşteri, bankacılık ürünlerinin kullanımından doğan borçlarını aksatarak öderse ya da hiç ödeme yapmaz ise kredi puanı kredi kullanması için elverişsiz duruma gelebilir.

Müşteri bankacılık ürünlerinden doğan borçlarını 90 gün süreyle ödemezse (bankalara göre değişiklik gösterebilir) banka müşteri hakkında yasal takip işlemi başlatabilir.

Kara Listeye Giren Müşteri

Banka, müşterisi hakkında yasal takip işlemi başlarsa müşteri için bankacılık ürünlerinin yeniden kullanımı konusunda sıkıntılı bir dönem başlamış olur. Bu dönemde müşteri amiyane tabirle bilinen kara liste durumundadır ve bankalardan kredi kullanma ihtimalini kaybetmiş olabilir. Ayrıca müşteri yasal takibe konu olan borçlarının tamamını ödese bile bankacılık kayıtlarında olumsuz sicili devam etmektedir.

Bu durumdaki müşterilere (kara listedekilere) kredi veren bankalar olabilir. Müşteri yasal takibe konu olan borcunun tamamını kapatmışsa kredi kullanma talebinde bulunabilir. Bankalar nezdinde olumsuz sicili görülebileceği için bankalar kredi kullandırma aşamasında müşterisinden bazı taleplerde bulunabilir.

Kara Listedeki Müşteri Nasıl Kredi Kullanabilir?

Bankalar nezdinde kara listede olan müşteriler için burada önemli bir ayrım vardır. Müşterinin yasal takibe konu olan borcu (kara listeye düşme sebebi olan borç) devam ediyorsa bankalardan kredi kullanma ihtimali yok denecek kadar az olabilir.

Ancak müşteri yasal takibe konu olan borcu ödemişse bankanın talep ettiği şartları yerine getirerek kredi kullanabilir. Bankalar bu aşamada müşterisinden kefil ya da teminat (ipotek) talep edebilir.

Müşteri bu şartları yerine getirdiği takdirde kredi kullanabilir. Müşteriler bu gibi durumlarda çalışma şartları esnek olan özel bankaları seçebilirler. Devlet bankalarının çalışma şartları daha katıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı