KREDİLER

Kanserden Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur?

Kanserden Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur?

Bankalar; kredi kullandıkları müşterilerine, kredi kullandırma aşamasında hayat sigortası yaparlar. Bu işlem 65 yaşın altındaki müşteriler (bankalara göre üst sınır değişebilir) için zorunludur. Bu işlemle bankalar, müşterilerinin vefatı halinde kullandırdıkları kredi tutarını sigorta şirketlerinden tahsil ederler.

Bankaların kredi kullandırma esnasında yaptıkları hayat sigortaları, müşterinin ölümü halinde bankanın borcunu sigortadan almasını ve müşteri yakınlarının borçtan sorumlu tutulmaması esasına göre teminatı düşük tutarlı hayat sigortalarıdır.

Kanser Hastalığı Sonucu Vefat Eden Sigortalının Banka Kredisi

Hastalık sonucu (kanser, kalp krizi, beyin kanaması) vefat eden sigortalının kredi borcunu banka sigorta şirketinden tahsil eder. Müşteri mirasçılarının kredi borcundan ötürü bir sorumluluğu yoktur. Ayrıca müşterinin mirasçıları; müşterinin sigorta türüne bağlı olarak, müşterinin ödediği kredi taksitlerinin kendilerine iade edilmesini talep edebilirler.

Müşteri; kredi kullandığı bankadan tam korumalı hayat sigortası yaptırmışsa banka sigorta şirketinden kredi bedelini tahsil edeceği için müşteri yakınlarına müşterinin ödediği kredi tutarını iade etmelidir. Bilgisi olmayan müşterilerin bu konuda dikkatli davranmaları gerekir.

Yapılan hayat sigortası, tam korumalı hayat sigortası ise vefat eden müşterinin mirasçıları yazılı bir dilekçe, ölüm belgesi ve müşterinin mirasçılarından biri olduğunu kanıtlayan bir belgeyle (veraset ilamı) bankaya başvuruda bulunmalıdır. Bankanın olumsuz yanıt verme ihtimaline karşı müşteri yakınlarının yasal yollara başvurma hakları mevcuttur. Ancak tam korumalı hayat sigortası teminat tutarları yüksek olduğu için müşteriler bu sigorta türünü çok fazla tercih etmemektedirler.

Hayat sigortası işlemi hangi sigorta türüne göre yapılmış olursa olsun banka kredi bedelini müşteri yakınlarından talep edemez. Ayrıca müşterinin kredi kullandığı esnada banka kefil talep etmişse, müşterinin ölümü halinde kefil de sorumlu tutulamaz.

Kefil ve Mirasçıların Borçtan Sorumlu Olduğu Durumlar

Müşteri kredi kullanırken yaşından ötürü hayat sigortası yapılmadıysa banka, kredi borcunu sigorta şirketinden tahsil edemez. Bu durumda hayat sigortası olmadığı için kefil ve mirasçılar müşterinin vefatı durumunda borçtan sorumludur. Çok fazla karşılaşılan bir durum değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı