KREDİ KARTI

Kabarık Elektrik Faturasını Kredi Kartı ile Ödeme

Elektrik Faturasını Kredi Kartı ile Ödeme

Elektrik faturanız birden bire çok fazla gelmeye başladıysa, ortada büyük bir sorun var demektir. Bu sorunu çözmek için, belli başlı prensiplerin uygulanması gerekiyor. Gün geçtikçe artan fatura, sizin hatalarınız yüzünden de artış gösterebiliyor. Aynı süreç içerisinde anlaşmalı olduğunuz firma tarafından da yapılan hatalardan dolayı, kabarık faturalar ile karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Şikâyet konularının açıldığı bir araştırma merkezi tarafından yapılan incelemelerde, en çok şikâyet konuları araştırılmıştır. 5 madde halinde, incelemek gerekirse;

  1. Sayaçta Fabrika Hatası: Fabrikadan çıkışlı hatalar mevcut olabiliyor. Örnek verecek olursak; 400 kilowatt ödendiği takdirde bir anda şişirilmiş fatura ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Aslında 1400 kilowatt ödenmesi gerekiyordu fakat sayaçta 400 kilowatt harcanmış gözükmesinden kaynaklı, fabrikasyon hatası meydana geliyor. Optimize ettirmekte, fayda var.
  2. Yanlış Sayaç Okunma: Günümüzde yanlış sayaç okunması yüzünden, birçok şişirilmiş meblağlar ortaya çıkıyor. Yüksek fatura ödemek istemeyen müşteriler ise, yanlış okunduğu düşündüğü sayacı firmaya şikâyet etmelidirler.
  3. Faturaları Ömürlük Saklayın: Eğer internet üzerinden online kredi kartı ile ödeme yapmadıysanız, elinizdeki faturaları çöpe atmayın. Ödediğiniz faturalar bazen sistem hatalarından kaynaklı ödenmemiş olarak gözükür. Bu durumda ise, elinizdeki fatura ile itiraz yapabilirsiniz.
  4. Faturanızı Takip Edin: Online ödeme yaptıysanız ve faturayı ev adresine istediyseniz, faturanın peşinde düşüp onu takip edin. Ödediğiniz halde ödenmemiş gibi gözüktüğü durumda, faturanız ile itiraz etmeniz gerekmektedir.
  5. Akıllı Sayaç ve Zamanlama: Tek zamanlı ve üç zamanlı olmak üzere akıllı sayaç çeşitleri mevcuttur. Akıllı sayaç taktırırken tek zamanlı taktıranlar, 100 Türk Lirası olan faturası bir anda 155 Türk Lirası olarak gelmeye başlayabilir. Ancak abone istediği takdirde üç zamanlı akıllı sayaç taktırılıyor.

Yukarıda bahsi geçen maddeler incelendiğinde, genellikle abonenin yaptığı hatalar yüzünden kabarık faturaların geldiğini görmekteyiz. Genel olarak kaybolan veya gelmeyen faturalardan dolayı, hem sistemin doğurduğu hata hem de abonenin sorumsuz davranmasından dolayı itiraz hakkı elinden kayboluyor. Bu yüzden artık internet üzerinden, direkt bir biçimde kredi kartı ile elektrik faturası ödeme işlemini yapabilirsiniz. Bu sayede hem faturanız kaybolmayacak, hem de kabarık gelen faturaya itiraz etme hakkınızı tekrar elinizde bulunduracaksınız.

Günler geçtikçe değişimin de hızlandığı bir gerçek ve artık sizlerinde, bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Bilgisayar veya mobil cihazınızın başında sadece saniyeler içinde, bir tık ile tüm elektrik faturalarınızı ödeme şansına sahipsiniz. Aynı süreç içerisinde belirttiğiniz posta adresinize, fatura gönderimi yapılmaktadır. Faturanızın kaybolma lüksü de burada bitiyor. İstediğiniz süre kadar faturanız posta kutunuzda kalıp, herhangi bir sıkıntı çıktığı an itiraz belgesine ekleyebilirsiniz. Kredi kartı ile elektrik faturası ödemenin bu denli kolay olduğu dönemde, umarız uzun süreçtir devam eden sistem hataları da son bulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı