KREDİLER

İpotek İle Kredi Nasıl Alınır?

İpotek İle Kredi Nasıl Alınır?

Günümüzde bankaların hayatımızda olmadığı bir alan kalmadı demek doğru bir yaklaşım olur. Emekli kesim maaşlarını bankalar aracılığıyla alıyor. Çalışan kesim maaşlarını bankaların kartlarıyla temin ediyor. İnsanların ekonomik bağımlılıkları son zamanlarda bankalara tamamen bağlanmış durumda. Maddi açıdan çoğu insanın sıkıntılar yaşaması bankalardan alınan kredilerin sayısını arttırıyor.

Kredi çekmek isteyen kişiye ihtiyacına özel birçok kredi çeşidi mevcut durumda. Bu kimi zaman az miktarlı bir ihtiyaç kredisi, kimi zaman ev veya araç kredisi olarak tanımlanabilir. Düşük rakamlı kredilerde kişilerin maaşları ve kredi notları bankalar için yeterli olabiliyor ve buna göre kişilere ne kadar kredi verilebileceğini ölçme fırsatı sunuyor.

İpotek ile Kredi Almanın Yolları

Yüksek miktarlı ve uzun vadeli kredi çekimlerinde ise banka, müşterisinin aylık kredisini ödeyememesi durumunda kendini garanti altına almak için ipotek talebinde bulunabiliyor. Kredi çekmek isteyen kişinin bugün içinde bulunduğu maddi durum ödeme konusunda problem oluşturmasa bile 60 ay gibi uzun bir zaman diliminde bu banka için bir risk oluşturuyor.

İpotekli Kredi Uygulaması

Bankalar ipotekli kredi uygulamasını iki şekilde gerçekleştiriyor. Bunlardan birincisi gayrimenkul ya da araç alımı üzerinden çekilecek olan kredinin satın alınacak olan gayrimenkul ya da araç üzerinde ipotek olarak kullandırılması esasına dayanıyor.

Alınacak olan malın üstünde yapılan ekspertiz araştırmasından sonra eğer üzerine başka bir ipotek yoksa karşılıklı işlem gerçekleşiyor. Kredi borcu bitene kadar mal bankanın üzerine ipotekleniyor. Diğer uygulama da ise çekilen kredinin ne için kullanılacağının hiç bir önemi yok.

Üzerinize bir ev, iş yeri ya da arsa olması yeterlidir. Banka bu taşınmalara biçilen değerin 4te 3ü kadar kredi çekilmesine izin veriyor. Bu değer bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor. Hangisini seçeceğiniz tamamen size kalmış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı