BANKALAR

HSBC Swift Kodu Sorgulama

HSBC Swift Kodu Sorgulama

Uluslararası alanda gerçekleştirilen bankacılık işlemlerinde tüm bankaların ortak kullandığı bir koddur Swift Kodu. Dünya genelinde bulunan bankaların yurt dışına yapılacak olan para transferleri veya başka parasal işlemler sırasında kullanılmak üzere yapılandırılmış bir çeşit kodlama sistemi.

Swift Kodu Bankalara Özel

Swift Kodu, tüm bankaların yurt dışı parasal işlemleri sırasında kullanılan bir kod. Ancak her bankanın kendine has bir adı olduğu gibi kendine has bir de Swift Kodu vardır.

Yani, Swift kodları her bankada farklıdır. Bankalara özel tanımlanmış olan Swift kodları 8 veya 11 haneden oluşan bir karakter dizisidir. Kodun başında bulunan ilk 4 hane bankanın ismini belirlemeye yönelik, 4 haneden sonraki 2 hane uluslararası alanda ülke kodlarının harflerine yönelik, sonraki 2 hane yerel kodu belirler (Yerel kod ülkeden ülkeye değişebileceği için 3 haneden de oluşabilmektedir.), son 2 hane de bankaya özel şube kodunu belirtir.

Swift Kodunun Görevi Nedir?

Swift Kodu, bankaların müşterilerinin kendi hesaplarından yurt dışında bulunan herhangi bir hesaba para transferinde bulunmak istediği zaman müşterinin girmesi gereken koddur.

Müşterisi olduğunuz bankaya özel kodu girdiğiniz zaman gerçekleştirmek istediğiniz para transferi ya da herhangi bir finansal işlem saniyeler içerisinde hızlı bir şekilde yerine getirilir.

HSBC/ Holdings Plc (The Hong Kong and Shanghai Banking Corporation)

Hong Kong’da 1865’te halka açık limitet şirket olarak kurulmuş bir bankadır. Dünya çapında tanınmış olan banka özellikle uluslararası para transferi alanında adı iyi bilinen bankalardan bir tanesidir.

Yurt dışının yanı sıra Türkiye’de de birçok şubesi ve çalışanı bulunur. Bu sayede de Türkiye piyasasından payını almıştır. Çoğu ülkede adının bilinmesi ve şubesinin bulunması dolayısıyla özellikle para transferleri konusunda etkin şekilde kullanılan bir bankadır.

HSBC Swift Kodu

HSBC Swift kodunu öğrenmek için bilinen şekliyle iki yöntemle sorgulayabilirsiniz.

1-Mobil cihazınızdan veya bilgisayarınızdan HSBC İnternet Şubesini açın. Gerçekleştirmek istediğiniz işlem şahsınıza ait ise bireysel, herhangi bir kuruma ait ise kurumsal menülerinden size uygun olanı seçtikten sonra kullanıcı adınızı ve parolanızı yazın. Sonra soldaki menüden Swift (Döviz Transferi) yazan kısma girin. Buradan HSBC Swift Kodu Sorgulama seçeneğini tıklayıp kodu öğrenin.

2-Bankanın size önceden vermiş olduğu Referans Numarası ya da Tarih Aralığına Göre bölümlerinden birini seçerek ilgili bilgiyi girdikten sonra “Sorgula” kısmına tıklayarak da HSBC Swift Kodu Sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bankacılık işlemlerini internet bankacılığı kullanmadan gerçekleştiren biri iseniz, HSBC Swift Kodu Sorgulama işlemini bizzat HSBC şubesine giderek de gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı