BANKALAR

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Ülkemizde gerek kamu bankalarında gerekse özel bankalarda olmak üzere milyonlarca vatandaşın hem vadeli hem de vadesiz hesapları bulunmaktadır. Bankalar birbirlerinden bağımsız olarak her yıl belli tutarda hesaplardan hesap işletim ücretleri almaktadır. Hal böyle olunca kişilerin farklı bankalarda hesapları bulunması daha büyük zararların oluşmasına neden olmaktadır.

Ancak kesilen bu hesap işletim ücreti hukuki bir süreç sonucu geri alınabilmektedir. Hesabından böyle bir kesinti mevcut olan kişi bazı yolları izleyerek hesap kullanım ücretini geri alabilir. Öncelikle kişi hesabından hesap işletim ücreti kesildiğini gösteren bir makbuz almalıdır ki bu ATM’lerden alacağınız dekontlarda olabilir. Ardından bir itiraz dilekçesi doldurulur ve bankanın genel müdürlüğüne iade taahhütlü gönderilir.

Genellikle bankalar bu itiraz dilekçesini olumsuz karşılayıp 30 gün içinde kişiye yazı ile dönüş yapmaktadır.  Olumsuz yanıt ile karşılaşıldığında, bankadan gelen olumsuz yazı ve hesap işletim ücreti kesildiğini gösteren dekontla birlikte Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne bir dilekçeyle birlikte başvurulur.

Teslim edilen bu üç evrak incelendikten sonra banka sizden kesmiş olduğu hesap işletim ücretini hesabınıza yatırır. Bu işlem geriye dönük olarak 10 yıllık süreci kapsayabilir. Bu nedenle dilekçe yazarken geçmiş dönem hesap işletim ücretleri kesintileri de göz önünde bulundurulursa kişiler mağduriyet yaşamamış olurlar.

Hesap İşletim Ücreti Yasal mı?

Ülkemiz adalet sisteminde birçok kez hesap işletim ücretinin yasal olmadığını gösteren kararlar verilmiştir.  Ancak tüm bu kararlara rağmen Türkiye Bankalar Birliği hesap işletim ücretini ve kredi kartı ücretinin yasal olduğunu savunmaktadır. Hali hazırda TBB Türkiye’de faaliyet gösteren bankalardan teşkil edildiği için bu konuda genellikle bankaları savunmakta ve hesap işletim ücretinin alınması kararını vermektedir.

Hesap İşletim Ücreti Alan Bankalar

Finansbank: 140 lira (3 ayda bir 35 lira)

Yapı Kredi: 118 lira (yılda iki kez 59 lira)

Garanti Bankası: 116 lira (yılda iki kez 58 lira)

İş Bankası: 100 lira (yılda iki kez 50 lira)

ING Bank: 112.2 lira (aylık 9.35 lira)

Akbank: 110 lira (yılda iki kez 55 lira)

Hsbc: 117 lira (aylık 9.75 lira)

Ziraat Bankası: 80 lira (3 ayda bir 20 lira)

Halkbank: 60 lira (aylık 5 lira)

Vakıfbank: 96 lira (aylık 8 lira)

Denizbank: 114 lira (aylık 9.5 lira)

Teb: 100 lira (yılda iki kez 50 lira)

Odeabank: 68 TL ( yılda iki kez 34 Lira)

Şekerbank: 84 lira ( yılda iki kez 42 lira )

Bunların yanında Enpara.com, Kuveyt Türk, ING Bank Turuncu Hesap, TEB Marifetli Hesap hesap işletim ücreti almamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı