SİGORTA

Hayat Sigortası Nedir? Hayat Sigortası Tanımı

Bazı bankalar kredi çekmek amacı ile bünyelerinde başvuru oluşturan kişilerin sicillerinde herhangi bir bozukluk yoksa kredi verme ile ilgili başka bir gereklilik öne sürmezlerken bazı bankalar müşterilerine sicillerinin bozuk olmaması ile birlikte hayat sigortası gerekliliğini öne sürerler. Bu doğrultuda hayat sigortası nedir sorusu gündeme gelir.

Hayat Sigortası

Hayat sigortası bu işi yapan şirketler tarafından uygulamaya alınır. Hayat sigortası yaptıran kredi borcuna sahip kişiler bir nevi yakınlarının bu borçtan sorumlu olmamalarını sağlarlar. Hayat sigortası tanımı borçlu olan kişiye kaza, ölüm gibi hayatını sonlandıran etkenler sebep olduğunda borçlu olan kişinin yakınlarında aktarılmadan poliçelerin imzalandığı sigorta şirketi tarafından geriye kalan borcun kapatılmasıdır. Yalnız dikkat edilmelidir ki poliçelerin tam olarak anlaşılarak okunması sağlanmalıdır.

Çünkü çoğu hayat sigortası hizmeti veren şirket sözleşmelerde kazadan dolayı gerçekleşen ölüm ya da ciddi yaralanma dışında borçlu olunan bankaya ödeme gerçekleştirmez. Sözleşmede yer alan bu madde genellikle poliçelerin başında veya sonunda olmayıp kişilerin onca sayfayı okumak istemeyecekleri orta sayfalarda bulunur. Bu sebeple böyle ayrıntılara hayat sigortasını yaptıran kişi tarafından dikkat edilmesi gerekir.

Hayat Sigortası Bankalar Tarafından Yapılır Mı?

Hayat sigortasının bankalarla ilgisi bulunmaz. Hayat sigortası yalnızca hayat sigortası şirketleri tarafından gerçekleştirilir. Bazı kişiler sigortanın bankalar tarafından yapılabileceğini düşünmeleri genellikle bankaların hayat sigortası şirketleri ile imzaladıkları anlaşmalar doğrultusunda algılanır.

Yani bankalar bazı sigorta şirketleri ile kredilendirme uygulamaları doğrultusunda anlaşma yapar ve ilgili bankadan kredi çekmek isteyen müşteriler anlaşma sağlanan sigorta şirketine yönlendirilirler. Bu durumda da bankanın müşterileri hayat sigortasını bankaların yaptığını düşünürler. Bankaların bu noktada ki görevi tamamen aracı olmaktır.

Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Hayat sigortası yaptırmak zorunlu olmayıp bankanın talebi üzerine dilekçe ile cevap verilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı