BANKALAR

Havale Nedir, Havale Nasıl Yapılır?

Aynı banka içerisinde bir hesaptan diğer bir hesaba para transferine havale denir. Genellikle EFT işlemi ile karıştırılır. Havale ve EFT arasında ki en açıklayıcı fark havale aynı banka içerisinde para transferine eft ise Farklı bankalar arası pata transferi işlemine denir.

Peki, Havale Nasıl Yapılır?

Aynı banka içerisinde yapılan havale işlemi birçok yolla yapılabilir. Havale yapılacak bankanın şubesinden, ATM’lerinden, internet bankacılığı ve cebe havale olarak yapılır. Havale için IBAN veya hesap numarasına gerek duyulur.

Hesap numarası ile gönderimlerde para transferi yapılacak kişinin şube kodu, alıcının adı soyadı, gönderilecek tutar ve hesap numarası yeterli olacaktır.

IBAN numarası ile para transferinde ise 26 haneli IBAN numarası ve gönderilecek tutar girilerek işlem yapılır. Havale ücretleri bankadan bankaya göre ve havale gönderim şekline göre değişebilir ama genellik 1 – 10 TL arası değişmektedir. Havale işlemleri en geç 24 saat içerisinde gerçekleşir.

Şubelerden Havale Nasıl Yapılır?

Şubeden havale yapmak için havale yapılacak bankaya gidip gönderilecek hesabın IBAN veya hesap numarasını yetkili kişi ile paylaşarak yapılır

ATM’lerden Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

ATM’den havale yapmak için önce kartlı giriş yapıp para gönderim veya para transferi seçilerek ve gerekli bilgiler doldurularak işlem tamamlanır.

İnternet bankacılığından havale nasıl yapılır?

İnternet bankacılığından gönderim için para transferi yapacağınız bankanın internet bankacılığı sistemine müşteri numarası ve bankanın sizinle paylaşmış olduğu şifreyle giriş yapıp para transferleri seçeceği bulunarak ve gerekli bileğiler paylaşılarak işlem yapılabilir.

Telefon Bankacılığı İle Havale Nasıl Yapılır?

Bir diğer havale yöntemi olan telefon bankacılığı ise işlem yapacağınız bankanın müşteri Hizmetleri numarasına TC kimlik numarası, müşteri numarası, kart numarası ve kart şifreniz ile giriş yapıp havale işlemi yapılabilir.

Cebe Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Cebe havale işlemini onaylayan bir banka hesabından işlem gerçekleştirilebilir. Mobil bankacılık sistemine girerek cebe havale seçilerek para transferi yapılacak kişinin hesabına kayıtlı telefon numarası girilerek işlem gerçekleştirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı