KREDİLER

Hacizlilere Kredi Çıkar mı?

Hacizlilere Kredi Çıkar mı?

Kredi kullanmak isteyen müşterinin ödeyemediği kredileri, kredi kartları, kredili mevduat hesapları var ise banka müşterisinin aşırı borçlanmasını risk faktörü olarak görür. Bu müşterinin kredi puanını olumsuz etkiler. Borçları dolayısıyla icralık olan müşterilerin kredilerini, bankalar açık takip olarak gördüğü için hiçbir banka o müşteriye kredi kullandırmaz. Bu durum halk arasında bilinen kara liste durumudur.

Müşteri var olan borcu kapatır ve bankaya ibraz ederse banka bazı şartlarda müşteriye kredi kullandırabilir. İpotek ve ya kefil talep edebilirler. Müşteri bu şartları yerine getirirse kredi kullanabilir.

Bankalar ve Kredi

Borç bir kişiden alınan para olarak bilinir. Kredi de bir borç türüdür. Kredi; herhangi bir kurumdan, belirli bir vadeyle, geri ödemek koşulu ile sözleşme imzalayarak alınır. Bu bağlamda bankalar müşterilerine kredi kullandıran en önemli kurumlardır.

Kimler Kredi Kullanabilir?

18 yaşını doldurmuş, düzenli geliri olan ve bu geliri belgeleyebilen herkes kredi kullanabilir. Bankalar, kredi kullanacak müşterilerinin kredi puanı, gelir durumu gibi özeliklere bakarak karar verirler.

Kredi Puanı Nedir?

Kredi puanı müşterinin kredibilitesi, ödeme gücüdür. Müşteri kredi kartları, kredi gibi ürünleri zamanında öderse kredi puanı yüksek olur. Gecikme durumunda ise bankalar nezdindeki kredi puanını düşürür. Müşterinin, bankalarla olan ilişkileri Kredi Kayıt Büroları aracılığı ile takip edilir.

Kredi kullanmak isteyen müşteride bu puan referans alınır. Daha önce bankalarla hiçbir ilişkisi olmayan müşterilerin kredi puanının olumlu olması beklenir. Bu düşünce tamamen yanlıştır. Bankaların hiçbir ürününü kullanılmazsa bankalar müşterisi ile ilgili bilgiye sahip olamazlar.

İlerleyen zamanlarda kredi kullanabilirim düşüncesi olan müşteri maaşını aldığı bankadan kredi kartı almalı ve ya kredili mevduat hesabı talebinde bulunmalıdır. Bu ürünlerin zamanında ödemesi yapılarak kısa sürede kredi puanı gereken seviyeye gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı