KOSGEB

Girişimcilere İşletme Açabilmeleri İçin Destek

Girişimcilere İşletme Açabilmeleri İçin Destek

İşletme sahibi olmak isteyenler için avantaj sağlayan destek, devlet aracılığı ile KOSGEB’den geldi. Girişimcilere destek amaçlı verilen geri ödemesiz 50 Bin TL’lik hibe kredi ile yada geri ödemeli 100 Bin TL değerindeki kredi ile işletme sahibi olmak mümkün. Bu kredi imkalarından yararlanarak iş fikirlerini hayata geçirmek mümkün.

KOSGEB destekli kredi imkanlarından yararlanarak küçük ve orta ölçekli işletme açmak mümkün. Market, pastahane, manav, şarküteri ve bakkal açmak artık sermayeye dayalı olmaktan çıktı. Yani sermayesi olmayan fakat küçük işletme sahibi olmak isteyenler  belirli koşulları yerine getirerek KOSGEB’e başvurabilirler. Ancak her başvuru KOSGEB kredisi almak için uyun koşulları taşımamaktadır.  İş yeri açma belgesine sahip olmak, ayrıca Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminde başarlı olmak ve bu sertifikaya sahip olmak ayrıca sermaye şartı bulunmaktadır.

 Yalnız KOSGEB hibe kredi ile KOSGEB devlet destekli kredi koşullarının karıştırılmaması gerekir. KOSGEB hibe kredi başvuru şartlarında eğitim programına katılmak ve sermaye şartı aranmazken, KOSGEB devlet destekli kredi için bu şartların yerine getirilmesi gereklidir.

      KOSGEB kredisinden yararlanmak için öncelik ile Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programında başarılı olmak şart. Sertifika sahibi olduktan sonra iş yeri açma belgesi alınmalıdır. Bu belge meslek eğitimi veren kurumlardan alınabilir. Bu arada işletme için gerekli olan sermayeyi biriktirmek ve techizatı almak gerekli. Bu koşullar yerine getirildikten sonra KOSGEB kredisi için başvuru yapılabilir. Başvuru sırasında iş yeri açtğınıza dair faturalar ve Girişimcilik sertifikasına ve iş planına sahip olmanız gerekli. 

İş planında işletmenin bulunduğu konum, müşteri potansiyeli ve açılan işletmeye o bölgede olan ihtiyaç gibi durum tespitleri yer alır. Bu belgeler ile yapılan başvuru sonrası KOSGEB, onay verip veremeyeceğine karar verecektir. KOSGEB işletmeye destek verme kararını aldıktan sonra kredi onaylanmış olur. Bu kredinin geri ödeme süresi 2 yıl sonra başlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı